Americký raketoplán Endeavour z mysu Canaveral vyrazil na svou poslední vesmírnou misi, která má být předehrou k definitivnímu ukončení tohoto kosmického programu zahájeného v roce 1981. Raketoplán k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) letí po opravě závady, kvůli níž byl 29. dubna zrušen původně plánovaný start.

Hlavním cílem šestnáctidenní mise raketoplánu s šestičlennou posádkou bude dopravit na ISS magnetický spektrometr. Zařízení v hodnotě dvou miliard dolarů (34,2 miliardy korun) slouží mimo jiné k pátrání po antihmotě.

Na palubě raketoplánu je i legendární postava Krtečka z českého dětského animovaného seriálu. Bere si ji s sebou astronaut Andrew Feustel, který má české příbuzné.

Start raketoplánu Endeavour byl 29. dubna tři hodiny před zažehnutím motorů zrušen. Objevila se závada na ohřívači napájecích jednotek, který zajišťuje, že na oběžné dráze nezamrzne palivo určené k manévrování raketoplánu. Technici vadné součástky vyměnili a pozdější zkoušky potvrdily, že zařízení již funguje.

Podívejte se na poslední start raketoplánu Endeavour
Poslední start raketoplánu Endeavour
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru