Českému ministru financí Miroslavu Kalouskovi připadá neuvěřitelné, že by byl šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn vinen v případu sexuálního napadení, kvůli němuž jej vězní Američané. Kalousek se v pondělí účastnil schůzky ministrů financí Evropské unie v Bruselu, kam měl původně zamířit i Strauss-Kahn.

"Pevně doufám, že se to vysvětlí. Já mu držím palce, aby se dokázal obhájit. Mně to přijde celé naprosto neuvěřitelné, ale to je samozřejmě jen můj osobní pocit," řekl novinářům.

O tom, v jak vážné situaci Strauss-Kahn je, svědčí i to, že mu hrozí desítky let za mřížemi. Pokud by mu udělila americká justice maximální trest, mohl by si teorereticky odpykat 74 let a tři měsíce ve vězení.

Šéfové státních pokladen členských států EU měli se Straussem-Kahnem původně jednat o finanční pomoci Portugalsku a zejména o situaci v Řecku, které se opět přiblížilo bankrotu. Podle mise EU a MMF totiž Řekové neplní podmínky, za nichž získali loni finanční pomoc.

Téma zatčení Strausse-Kahna se ovšem podle Kalouska probíralo pouze v kuloárech. "Nepadlo o tom (na jednání) jedno jediné slovo. Samozřejmě v kuloárech jsme si o tom nemohli nepovídat. Zástupci MMF přijeli, takže to jednání bylo vedeno i za účasti reprezentativního zastoupení," dodal.

Evropská média nicméně informovala o obavách Řeků, kteří se obávají, že ve Straussovi-Kahnovi ztratili jednoho z hlavních zastánců, který jim často pomohl vyjednat optimální podmínky při čerpání mezinárodní finanční pomoci.

"Jeho postava byla a je nesmírně důležitá. Nedovolím si spekulovat, jak velký to bude mít dopad na další politiku MMF. To by byla opravdu jen ryzí spekulace," řekl Kalousek.

Související