1171 - první anglická invaze do sousedního Irského lordství

Anglický král Jindřich II. s armádou překročil hranice a vpadl do země. Stal se lenním pánem Irska a začala staletí trvající anglická nadvláda. Jindřich II. zrušil irské kmenové zřízení a půdu rozdělil anglické šlechtě jako léno. Ze svobodných Irů se stali angličtí poddaní.

1541 - anglický panovník Jindřich VIII. se jako první prohlásil králem Irska

Jindřich VIII. změnil lordství na Irské království a neúspěšně se pokoušel prosadit v Irsku svou církevní reformu. Vyvlastňoval katolické majetky a do Ulsteru systematicky stěhoval anglické protestanty. Irové se opakovaně pokoušeli o osvobození, král jejich povstání násilně potlačoval. Později zbavuje katolíky všech práv a z Irů jsou druhořadí občané.

1801 - vzniká Spojené království Velké Británie a Irska

Konstituční monarchie měla být pokusem o kompromis s irským hnutím za osvobození. Irové ale trvali na nezávislosti a rozvíjelo se hnutí Home Rule, které požadovalo získání irské samosprávy. Zavedenou konstituční monarchii vedla od roku 1819 nejdéle vládnoucí britská panovnice - královna Viktorie.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.