Kritici megalomanského hydroprojektu na čínském veletoku Jang-c'-ťiang jsou po letech vyslyšeni. Vláda v Pekingu, která jejich hlasy dosud ignorovala, poprvé oficiálně přiznala, že se nad projektem Tři soutěsky stahují mračna.

Seznam potenciálních hrozeb, jako jsou konflikty kvůli nedostatku půdy, ekologické škody, eroze a sesuvy půdy na strmých březích kolem přehrady, sice úřady zveřejnily už dříve, konkrétní model nápravy a prevence se ale zrodil až nyní.

Kabinet premiéra Wen Ťia-paa schválil desetiletý plán, který má zabezpečit ochranu samotné přehrady, zabránit hrozící ekologické katastrofě a zvýšit úroveň životních podmínek přemístěných obyvatel. Na záchranný projekt vyčlenila čínská vláda v přepočtu 260 miliard korun.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.