Budapešťský soud s někdejším důstojníkem maďarského četnictva Sándorem Képíróem, který čelí obviněním z válečných zločinů spáchaných v Srbsku v roce 1942, se dnes opět rozběhl. Fyzický i mentální zdravotní stav sedmadevadesátiletého Képíróa je podle lékařů dostatečný, aby se ho mohl zúčastnit.

Rozhodnutí potěšilo několik pamětníků, kteří Képíróovo řádění zažili, a samozřejmě příbuzné jeho obětí.

Képíró se podle obžaloby v Novém Sadu, tehdy obsazeném Maďarskem, podílel na hromadné popravě více než 1200 civilistů, převážně Židů, Romů a Srbů. Přímo by se měl zodpovídat ze smrti 36 osob, za což mu hrozí doživotí. Képíró tvrdí, že je nevinný a že jen plnil své povinnosti. "Tento proces je strašná věc. Není k němu žádný důvod, vše je založeno na lžích," řekl před začátkem procesu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.