Praktiky velkých amerických bank byly příčinou finanční krize, která vypukla před třemi lety. Kdo se ale už domníval, že to šéfům bank z trestního hlediska víceméně prošlo, tak se patrně radoval předčasně. Američtí vyšetřovatelé zjevně sbírají novou energii.

Newyorský vyšetřovatel požádal v uplynulých týdnech o informace ze tří největších bank na Wall Street, které se týkají poskytování hypoték v době úvěrového boomu.

Hlavní vyšetřovatel Eric T. Schneiderman hodlá zkoumat všechny možné aspekty poskytování hypoték během úvěrového boomu a související finanční operace. Chystá se samozřejmě využívat i detailních informací, které vyšly najevo v různých soudních procesech, kde různé skupiny investorů žalovaly banky v občanskoprávním řízení. To, že se rozbíhá nové vyšetřování, patrně znamená, že američtí státní zástupci (alespoň ti z New Yorku) nehodlají respektovat dohody o vyrovnání, které některé banky uzavřely se státem.

Takže když to přeneseme pro pochopení do českého prostředí, je to jako kdyby čeští vyšetřovatelé nerespektovali dohody první Topolánkovy vlády o vyrovnání s Nomurou, což se bohužel nestalo. Přirovnání je samozřejmě velmi volné.

Martin Wolf v dnešních Financial Times složil hold Strauss-Kahnovi, který podle něj dobře řídil fond v dobách extrémní krize a dokázal fungovat jako jednotící element a přinutit evropské státníky a ministry financí, aby dali hlavy dohromady.
Nový šéf Mezinárodního měnového fondu to bude mít extrémně těžké: Evropa nechce, převážně z politických důvodů, socializovat ztráty, ale ani nechce připustit bankrot nějakého členského státu.

Zajímavý článek z Le Monde, který v souvislosti s aférou Dominiqua Strauss-Kahna porovnává praxi anglosaských a amerických médií. Francouzi rozebírají skandály na názorových stránkách, anglosaská média chladně sbírají fakta.

Zatímco šéf Eurogroup Jean-Claude Juncker nebo mnozí němečtí politici už oficiálně připouštějí „reprofilaci“ řeckého dluhu, francouzská vláda a zejména Evropská centrální banka jsou tvrdě proti.