Severozápad Turecka postihlo v noci na pátek zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály. Otřesy pobořily několik domů a jednu mešitu. O život přišli dva lidé a 79 dalších utrpělo zranění. Oznámil to turecký ministr životního prostředí Veysel Eroglu. Původně místní úřady informovaly o třech úmrtích.

"Osmnáctiletý muž zahynul, když jej do hlavy zasáhl padající betonový sloup. Dále zemřel dvaašedesátiletý muž, který před dvěma dny prodělal operaci srdce," uvedl z místa katastrofy ministr pro turecké televize. Zraněno bylo 79 lidí, jedna osoba je v kritickém stavu, dodal Eroglu.

Epicentrum bylo asi 50 kilometrů od města Kütahya ve stejnojmenné provincii. Kütahya se nachází v centrální části Turecka. Několik následných otřesů bylo zaznamenáno i v pátek ráno. Vyděšení obyvatelé vyběhli za tmy z domů a ze strachu z dalších otřesů strávili noc na ulici či v autech. Záchranáři přivezli do oblasti polní kuchyně a stany.

Zemětřesení v TureckuNěkteří lidé se zranili při skoku z balkonů a oken, další utrpěli infarkt či šok.

"Bylo to tak silné, že jsme se v prvních vteřinách nemohli ani pohnout," řekl člověk, který prožil zemětřesení ve svém bytě na pátém patře obytného domu. Otřesy bylo možno pocítit v sousedních provinciích a až v Istanbulu, uvedla agentura Anadolu.

 

Zemětřesení v provincii Kütahya v roce 1970 zabilo více než 1000 osob. Turecko, jímž prochází několik tektonických zlomů, zažilo v roce 1999 dvě silná zemětřesení, při nichž přišlo o život přes 20 tisíc lidí. Experti se shodují, že silným zemětřesením je ohrožen Istanbul.

Související