Stovky mladých lidí v sobotu v Madridu a dalších španělských městech pokračovaly v protestech proti nezaměstnanosti a úsporným opatřením. Informovala o tom agentura AFP. Demonstrace se konají přes zákaz, který vstoupil v platnost s ohledem na nedělní regionální a místní volby.

Hlavní madridské náměstí Puerta del Sol v noci na sobotu zaplavilo 25 tisíc lidí, kteří se s rozbřeskem začali rozcházet. Někteří však odmítli odejít a ráno ve stanovém městečku zůstávalo kolem tisícovky lidí.

Protestní shromáždění se podle agentury Reuters konala také v Barceloně, Valencii, Seville, Bilbau a v dalších městech. Jejich účastníci vybízeli Španěly, aby v nedělních volbách nevolili žádnou z obou velkých španělských stran - vládnoucí socialisty, ani opoziční středopravou Lidovou stranu. Podle Reuters se čeká, že počet demonstrantů se k večeru zase zvýší.

Kritizují dopad krize na prostý lid

Španělé od začátku týdne demonstrují proti dopadům krize na prosté občany, proti nezaměstnanosti i proti korupci politiků. Protestní hnutí se projevuje především konáním protestních táborů na centrálních náměstích španělských měst. V pátek večer tak podle odhadů médií v ulicích španělských měst s výjimkou metropole demonstrovalo 60.000 lidí.

Protesty pokračují i přesto, že o půlnoci začal platit zákonem stanovený zákaz pořádání podobných akcí těsně před volbami. Organizátoři se v pátek nechali slyšet, že přes předvolební zákaz s protesty nepřestanou. Někteří však vyjadřovali obavy z možného policejního zásahu.

Vládnoucí socialisté, kterým v nedělních volbách hrozí těžká porážka, ale naznačili, že policie nebude dodržování zákazu vymáhat. "Abychom vyřešili jeden problém, policie by neměla vytvářet další," řekl podle Reuters španělský ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba novinářům.

Necelá polovina mladých je bez práce

Mladí lidé, nezaměstnaní i úředníci se v centru Madridu scházejí na večer od začátku týdne. V pátek skupina Španělů demonstrovala také v centru Prahy.

V prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhla ve Španělsku míra nezaměstanosti 21,19 procenta. Mezi mladými lidmi do 25 let tento podíl v únoru činil 44,6 procenta.

 

Masová protestní hnutí jsou ve Španělsku vzácná. Naposledy loni v říjnu uspořádaly odbory den manifestací proti úsporné politice, o níž rozhodla socialistická vláda. Podle průzkumů tak v nedělních regionálních a místních volbách zvítězí konzervativní lidovci.

Související