Teroristický vůdce Usáma bin Ládin, který strávil léta v ústraní a měl málo co na práci, pořád vymýšlel, jak dál zabíjet Američany. Vyplývá to z počítačových dokumentů, které byly objeveny v jeho pákistánském úkrytu při jeho zabití počátkem května.

Podle agentury AP se bin Ládin držel toho, čemu nejlépe rozuměl a co mělo úspěch i v minulosti: útoků na letadla, vlaky a lodě. Nejvíce překvapující je, nakolik byly jeho plány předvídatelné.

Přál si přepadnout vlaky tak, jak to už učinili teroristé v indické Bombaji či ve španělské metropoli Madridu. Byl nadále fascinován útoky na letadla. A podle amerických bezpečnostních zdrojů chtěl unést ropný tanker a vyhodit ho na moři do povětří.

"To není nic nového," řekl Christopher Davidson z Durhamské univerzity v severní Anglii. "Je to jen potvrzení toho, co většina analytiků zabývajících se bezpečností a terorismem odhadla." Bin Ládin chtěl zkrátka zaútočit právě tam, kde to USA čekaly.

USA utratily za bezpečnost miliardy

A dospěly k tomu částečně díky miliardám dolarů, které utratily ve zpravodajských a bezpečnostních službách od útoků z 11. září 2001.

Takové množství peněz bylo vynaloženo i na tajné odposlechy, satelitní sledování a nové špiony a analytiky, a to všechno s cílem, aby USA nebyly znovu překvapeny. Za selhání se považovalo cokoli, co nezajistilo předvídání a prevenci útoků.

Předvídatelnost bin Ládina a jeho společníků je nicméně jedním z důvodů, proč jádro Al-Káidy už není pro Spojené státy nejvážnější hrozbou. Tou se podle AP stala odnož Al-Káidy v Jemenu, jejíž příslušníci projevili více nápadů a aktivity než zakladatelé teroristické organizace, kteří byli zahnáni do úkrytů útoky bezpilotních letadel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Atentát zmařil útočníkův pot

Jemenská skupina se přiblížila nebezpečně tomu, aby provedla dva hlavní útoky na americké cíle. V prvním případě si útočník připnul bombu pod spodní prádlo o Vánocích v roce 2009 a hravě překonal léta vylepšovaná bezpečnostní opatření na letištích. Cestující v letu na Detroit útočníka přemohli. Podle úřadů přerušil chemickou reakci, jež měla spustit výbuch, teroristův pot.

Druhým případem byl loňský pokus o vyhození do povětří amerického nákladního letadla. Několik malých náloží bylo šikovně umístěno do náplní do tiskáren, které prošly bez povšimnutí bezpečnostní kontrolou. Nakonec byly včas zneškodněny.

"Tato organizace se velmi rychle učí, přizpůsobuje a improvizuje. Je velmi zkušená ve využívání příležitostí," řekl v americkém Kongresu Christopher Boucek z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

Jemenská Al-Káida je nebezpečnější

Před 11. září 2001 tvořili Al-Káidu veteráni afghánského povstání proti sovětské okupaci. Organizace byla postavená na vojenské hierarchii. Útoky plánovali nebo schvalovali velitelé. Bin Ládinovy poznámky ukazují, že až do svého konce plánoval okázalé útoky na velké cíle v symbolických termínech.

Jemenská Al-Káida je mladší a nepodléhá tak pevné struktuře. Nábor lidí dělá po internetu a nechává výběr cíle na nižších složkách.

Ředitel amerického národního protiteroristického střediska Michael Leiter v únoru v Kongresu řekl, že bin Ládin a jeho stoupenci jsou oslabeni.

Podle něj to bylo dobré znamení, protože velký útok na USA už od nich nehrozil. Špatnou zprávou ale zároveň je, že to vede ostatní složky k inovaci a útokům na vlastní pěst. Inovativní Al-Káida je prý méně předvídatelná, a tudíž pravděpodobně mnohem nebezpečnější.