V Keni potřebují všechno. V posledních letech se tam hodně staví, dálnice často budují Čínané. Kromě stavebnictví se ale uplatní i strojírenské firmy, protože Afrika potřebuje těžké stavební stroje, nebo firmy, které se zajímají o developerskou výstavbu. "Mohou to být klidně i české firmy třeba o sto zaměstnancích, které si tam domluví kontrakt. Uplatní se všichni, kdo mají odvahu přijmout jiné podmínky pro byznys. Zapotřebí je tam i zemědělská technika. A budou rozvíjet i potravinářství," říká Olga Girstlová, prezidentka Moravské asociace podnikatelek a manažerek.

"Podnikatelé jen musí počítat s tím, že všechno trvá delší dobu. Bohužel se nedávno zavřelo české zastupitelství v Keni, takže v dnešní době tam podnikatel musí pracovat přímým způsobem. Což ale není v době internetu problém. Slovenské zastupitelství v Keni zůstává. Pořád je možné je využít jako určité záchranné místo," dodává.

Keňa má svůj plán rozvoje zpracovaný do roku 2030. Počítá například také s výstavbou jaderné elektrárny a uvítala by pomoc českých firem a expertů. "Pokud tam české výrobky nejsou, je to škoda, protože tam máme opravdu dobré jméno. Řada lidí z Afriky v bývalém Československu studovala, mají vztah k naší zemi, navíc tam působí řada českých nevládních organizací. Takže je škoda toho dobrého jména nevyužít," uvádí Girstlová.

"Obchod v Africe na té nejvyšší úrovni je založený na anglosaském modelu. Nenajdete tam žádné výchylky, působí tam už řada nadnárodních společností. Přece jen tam ale najdete jednu zvláštnost. Na úrovni malého a středního byznysu Afrika vyžaduje přítomnost podnikatele na místě," říká Gita Fuchsová, bývalá ambasadorka v Keni.

"Je potřeba věci sledovat, je to trochu jiná mentalita, ale byznys tam funguje fantasticky. Stačí se podívat na jiné země, které tam podnikají, ať je to Švédsko nebo Německo, Francie nebo Španělsko. Teď je tam obrovský nástup Číny," dodává.

Setkání podnikatelek v Nairobi

Pomoci českým podnikatelkám s obchodováním v Africe měla konrefence, která se uskutečnila od 9. do 11. května v Nairobi, hlavním městě Keni. "Moravská asociace podnikatelek a manažerek společně s Women' s Forum Praha a s Top centrem podnikatelek ze Slovenska uspořádaly mezinárodní konferenci s názvem Žena - tvůrčí osobnost třetího tisíletí. Pět ročníků se konalo v Evropě, jeden v New Yorku. Poslední ročník se konal v Africe, protože je to rozvíjející se kontinet," vysvětluje prezidentka konference Girstlová.

Sedmý ročník byl nazván Women – an Economic Gateway to Africa (Žena - ekonomická brána do Afriky). V Nairobi se setkaly české a slovenské podnikatelky s těmi z Keni a vyměňovaly si obchodní zkušenosti. U kulatého stolu se bavily například o příležitostech v oblasti turistiky, protože Keňa je nejnavštěvovanější zemí v Africe. Kromě již známého zpracování látek a šperků leží podle českých podnikatelek ale spousta příležitostí stále ladem.

Boty od Bati, korálky z Jablonexu

Podle Girstlové se v Keni vyplatí trpělivá komunikace. "Ze zkušenosti vím, že to trvá minimálně šest měsíců až rok, než se vazby propojí. Chce to dodržet slovo, když něco slíbíte. Mít pochopení a vnímat tu jejich kulturu, nepřenášet naše návyky, které tam nefungují. Musíte přijmout jejich podmínky, zadaptovat se," říká.

"Keňa je lídrem celé východní Afriky. Je také lídrem Východoafrického společenství, které vzniklo v loňském roce. Měl by se během krátké doby přidat i Jižní Súdán. Je to oblast, která čítá více než 130 milionů obyvatel. Výchoafrické společenství je založeno na tom, že tam je volný pohyb zboží a služeb a pracovní síly. Dokonce plánují i společnou měnu," vysvětluje Fuchsová.

"Keňa je opravdu zemí, která bude do dalších zemí distribuovat, protože má výhodnou strategickou polohu a přístav, přes který jde přes 80 procent zboží do okolních zemí. Českoslovesnsko má s Keňou historické vztahy od roku 1937. Je tam továrna Bati, která pracuje v třísměnném provozu 365 dní v roce. Zásobuje botami celou východní Afriku. Dále, když se podíváte na jakékoliv tržiště korálků, tak jsou to korálky tradičně z Jablonexu. Máme tam na silnicích české škodovky. Vztahy jsou dány opravdu dlouhodobě. Československo uznalo nezávislost Keni už v roce 1963," dodává Fuchsová.

Jak se napojit na podnikatelské příležitosti

Keňa je například obilnicí východní Afriky a slizeň ovoce a zeleniny tam probíhá dvakrát do roka. Kdyby se našli exportéři nebo importéři, tak by to mohlo být obohacující na obou stranách. Existuje už například spojení mezi pěstiteli květin v Keni a velkoobchody v Česku, napřímo se takto dováží třeba růže.

Na podzim by se v Praze a v Brně mělo konat investiční fórum k podnikatelským příležitostem v Africe. Zájemci získají informace na adrese www.creativewoman.info. Bude to zároveň i pokračování akcí, se kterými začalo v loňském roce ministerstvo zahraničí. Česká republika je totiž přispěvatelem do Evropského rozvojového fondu. Jde o desátý cyklus, kdy se podporují i africké země. Cílem je, aby se čeští podnikatelé vrátili do Afriky.