Šéfka ukrajinské opozice Julija Tymošenková byla v úterý zadržena policií a převezena k několikahodinovému výslechu. Prokuratura ji už na počátku roku obvinila ze zneužití pravomocí v době svého působení v čele vlády, které mělo za následek mnohamilionové škody způsobené státu.

Sama Tymošenková veškerá obvinění popírá. Podle ní jde čistě jen o politickou mstu. Také Spojené státy a Evropská unie už na konci roku varovaly Kyjev, že stíhání nejvýraznějšího představitele opozice budí dojem účelového pronásledování.

"Máme příkaz soudu, který nařizuje zadržení Tymošenkové a její eskort," cituvala zástupce generální prokuratury Olega Puškara agentura RIA Novosti. 

Podle agentury Unian byla Tymošenková na prokuratuře oficiálně obviněna z poškození státu při podpisu smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu. Dohodou v roce 2009 skončila krátká krize, která kvůli dodávkám na Ukrajinu ohrožovala plynulý tok plynu z Ruska do západní Evropy.

Smlouva byla podle obžaloby pro Ukrajinu cenově nevýhodná. Kyjev od té doby několikrát žádal Rusko, aby cenové ujednání dohody změnilo, ale dosud bezvýsledně.

Jak už během dne uvedl první náměstek generálního prokurátora Renat Kuzmin, Tymošenková byla po výslechu propuštěna. A to i přesto, že soud vydal souhlas s jejím umístěním do vazby. Prokuratura se prý rozhodla "prozatím" této možnosti nevyužít.

Bývalá premiérka po odchodu od výslechu slíbila, že se na prokuraturu vrátí ve středu, aby se seznámila s obžalovacím spisem. Svým stoupencům, kteří na ni po ranních protestech stále čekali před budovou, řekla, že podle zákona může seznámení se spisem odmítnout. Přesto tak prý neučiní, aby ukázala, že se nehodlá skrývat, a na prokuraturu se znovu dostaví. Chce tím prý lidem ukázat, aby se státní moci nebáli.

Věrní Tymošenkové dopoledne svými auty zablokovali cestu do budovy prokuratury a požadovali její propuštění. Poslanci opoziční strany Vlast (Baťkivščyna), jejíž je Tymošenková předsedkyní, dokonce vydali prohlášení, podle něhož by v případě jejího zatčení bojkotovali všechny schůze parlamentu.

Největší soupeřka Janukovyče

Prokuratura ale trvá na tom, že opoziční političku zadržet museli, neboť maří vyšetřování celé kauzy. Zatím se výslechu vyhýbala kvůli údajné nemoci, ale i přesto před pár dny vystoupila v televizi s ostrým protivládním prohlášením. Je totiž největší politickou rivalkou současného prezidenta Viktora Janukovyče a zároveň čtvrtým členem bývalé vlády, který je vyšetřován prokuraturou.

Tymošenková je obviněná ještě z dvou dalších činů, kterých se ještě jako premiérka měla dopustit. Generální prokuratura ji od loňského prosince stíhá za údajné zneužití moci, kterého se měla dopustit neoprávněným nakládáním s výnosem za prodej emisních povolenek. V lednu prokuratura expremiérku obvinila, že nevýhodným nákupem sanitek způsobila státu mnohamilionové škody.

Související