V návrhu zákona o specifických zdravotních službách byla i část zabývající se kontroverzními potraty. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však nakonec tuto část z návrhu vypustil. Pro některé politiky by to totiž mohl být pádný důvod k tomu, aby reformu neodsouhlasili. Ve středu to oznámil ministrův náměstek Martin Plíšek.

"My jsme se rozhodli na základě určitých diskusí, že z návrhu o specifických zdravotních službách vypustíme celou pasáž, která se týká umělého ukončení těhotenství. Vzhledem k tomu, že jde o složitou problematiku, ke které je potřeba vést diskusi nejen z hlediska zdravotního výkonu, ale i v oblasti etické, tak v tuto chvíli tuto problematiku řešit nebudeme," řekl Plíšek.

"Nechceme poslance postavit do situace, kdy by třeba kvůli výhradě svědomí nemohli hlasovat pro tento reformní zákon, který je součástí balíku zákonů o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě," vysvětlil.

Na téma potraty ministerstvo počítá s "delší a zevrubnou" diskusí. Bude potřeba, aby byla nalezena celospolečenská shoda. Teprve potom se bude moc samotný zákon o potratech zpracovat.

Aktuální právní úprava potratů nepotřebuje žádné změny, odpovídá všem požadavkům EU. Úprava stanoví, že ženě která se na území ČR zdržuje pouze přechodně, nesmí být proveden potrat z jiného důvodu než zdravotního.

Z toho plyne, že na našem území mohou potrat podstoupit pouze ženy z ostatních zemí EU a ženy z třetích zemí, které mají v ČR trvalý nebo dlouhodobý pobyt. Takzvaná potratová turistika možná není.

Reformním zákonem se měla snížit věková hranice, kdy lékař musí o provedení potratu informovat zástupce dívky, z 18 na 16 let.

Zákon má upravit i umělé oplodnění, tato část ale zůstává.