Dominique Strauss-Kahn se musí přestěhovat kvůli stížnostem jeho sousedů na narušení klidu v domě. Jeho nová adresa zveřejněna nebyla. Agentura AP ale mluví o domě z červených cihel v newyorské čtvrti Tribeca, kterou odsouhlasil i soud.

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) obviněný z pokusu o znásilnění byl sice propuštěn na kauci, před zahájením procesu smí však opustit domácí vězení jen kvůli návštěvě lékaře, synagogy či záležitostem souvisejícím s jeho soudním procesem.

Jeho novým přechodným bydlištěm, které schválil soud, je rodinný dům v newyorské čtvrti Tribeca. Agentuře AP to pod podmínkou anonymity sdělila osoba obeznámená s případem.

Dům z červených cihel, který má prý čtyři ložnice, pět koupelen, domácí kino a tělocvičnu, leží v jedné z nejbohatších čtvrtí New Yorku. Jeho pronájem podle jedné z realitních společností přijde na 50.000 dolarů měsíčně (870.000 korun). Další firma budovu v blízkosti soudu, u něhož se proces s finančníkem uskuteční, nabízí ke koupi za téměř 14 milionů dolarů (243 milionů korun).

Své domácí vězení bývalý šéf MMF smí opustit jen kvůli návštěvě lékaře, synagogy či záležitostem souvisejícím s jeho soudním procesem. Každý jeho krok sledují kamery a navíc musí nosit elektronický náramek. Podle svého advokáta zatím Strauss-Kahn přísné domácí vězení snáší dobře.

Novináři, nevolejte. Adresu vám neřekneme

Do prvního domu na Manhattanu, jež si vyhlédl už dříve, se Strauss-Kahn nestihl ani nastěhovat kvůli silným protestům lidí ze sousedství. Ti uváděli stejné argumenty, se kterými vyrukovali i obyvatelé druhého vybraného domu: kvůli policii, strážcům a především kvůli mnoha novinářům je narušen klid v domě.

Prokuratura v tiskovém prohlášení požádala média, aby jim ohledně nové adresy Strausse-Kahna netelefonovala. Ušetří si tak prý čas a námahu, protože tyto informace nebudou poskytnuty.

Bývalý šéf MMF čelí obvinění, že se v hotelu v New Yorku pokusil přinutit pokojskou k orálnímu sexu. Na koberci v pokoji a na šatech pokojské se podle řady médií našlo Straussovo-Kahnovo sperma.

Po údajném incidentu v hotelu odjel Strauss-Kahn na letiště, kde ho 14. května zatkla americká policie. V současné době pobývá v přísném domácím vězení.

Finančníka hlídají ozbrojenci i náramek

Dodržení této podmínky kontroluje ozbrojená stráž hlídkující před jeho dveřmi, každý jeho krok sledují kamery a finančník navíc musí nosit elektronický náramek. Tato opatření vyjdou podle DPA měsíčně na 200.000 dolarů (asi 3,4 milionu korun), které platí obžalovaný.

Za pokus o znásilnění hrozí Francouzi až 25 let vězení. Strauss-Kahn trvá na tom, že je nevinný.

Související