Když Mladić počátkem října 2006 dostal infarkt, byl svými stoupenci převezen do kláštera svaté Melánie v severosrbském městě Zrenjanin. Píše o tom srbský bulvární list Blic.

Ve vesnici Lazarevo nedaleko Zrenjaninu byl devětašedesátiletý psanec ve čtvrtek také dopaden.

Mladiče, bojujícího se smrtí, ukryly po infarktu řádové sestry do klášterní cely a zajistily mu lékařskou péči, píše Blic s odvoláním na zdroje z kláštera. Vzhledem k tomu, že se spíše počítalo s Mladičovým úmrtím, připravovalo se v klášterní kryptě i jeho pohřbení. Po měsíci se ale hledaný Mladić zotavil a odjel neznámo kam.

Nyní Mladić čeká v bělehradské vazbě na vydání k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Proti tomuto rozhodnutí srbského soudu se ale ještě může dovolat. Mladiče, který patřil ke klíčovým postavám balkánské války v 90. letech, ICTY viní z vážných zločinů v této době.

Je přesvědčen o vraždě dcery

Devětašedesátiletého Mladiče v bělehradské cele navštěvují jeho nejbližší, manželka se synem. Tvrdili, že Mladičův zdravotní stav není dobrý, a dožadovali se, aby nezávislý lékařský tým posoudil jeho zdravotní stav. Mladić prý chce, aby součástí týmu byl aspoň jeden lékař z Ruska.

"Moje matka i já jsme přesvědčeni, že si zcela neuvědomuje situaci, v níž se ocitl," řekl Mladičův syn Darko.

 

Podle vězeňské správy, na kterou se odvolává agentura AFP, "Mladić pravidelně jí, dívá se na televizi a celkově je spokojen s tím, jak se s ním ve věznici zachází". Dnes prý měl k obědu tresku s bramborovou kaší.

Všechna přání, která prý Mladić v cele předběžného zadržení měl, mu byla splněna s výjimkou jednoho. Nebylo mu povoleno navštívit hrob své dcery, která v roce 1994 ve věku třiadvaceti let zemřela. Měla spáchat sebevraždu, ale vyšetřování to dodnes zcela neprokázalo. Sám Mladić je přesvědčen, že dceru mu někdo zavraždil. Podle syna Darka je tato nezahojená rána hlavní příčinou nynějšího Mladičova špatného fyzického i duševního stavu.

Všechna ostatní přání prý věznice Mladičovi splnila. Chtěl prý čerstvé jahody, televizor a také knihy ruských spisovatelů Gogola, Turgeněva a Tolstého.