Biookurky ze Španělska, rajčata i hlávkový salát. Střevní bakterie EHEC, způsobující těžké krvácivé průjmy, od minulého týdne postihla více než 1200 lidí. Na následky zemřelo do nedělního poledne deset infikovaných.

Nákaza, kterou před několika dny oznámilo Německo, se rozšířila i do dalších zemí. Nemocné hlásí Švédsko, Dánsko, Velká Británie i Nizozemsko. Zásilka nebezpečné zeleniny putovala prý i do Rakouska a Maďarska. 120 kusů nakažených biookurek se dostalo i do Česka – konkrétně do prodejen sítě Country Life.

I přes tisíc infikovaných odborníci varují, že epidemie ještě nedosáhla svého vrcholu. Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová v nedělním tisku znovu varovala před konzumací syrové zeleniny, kterou nakažení podle nedávného zjištění Institutu Roberta Kocha ve zvýšené míře jedli.

"Dokud se expertům v Německu a ve Španělsku nepodařilo bezpečně pojmenovat zdroj nákazy, dál platí obecné varování před zeleninou," prohlásila.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu označilo nákazu vyvolanou střevní bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) za jednu z největších svého druhu na světě a vůbec nejhorší v německých dějinách.

Ve Spolkové republice se touto bakterií nakazí každý rok v průměru necelých 1000 lidí, nyní byl tento počet překročen za zhruba 14 dní. Několik stovek osob je navíc ve velmi vážném stavu. Lékaři to přičítají zmutování bakterie ve velmi agresivní formu.

Bakterie ale nezůstala jen v Německu. Šíří se už celou Evropou. Ve Švédsku je hlášeno 30 nemocných, v Dánsku devět, v Británii jsou tři nakažení a v Nizozemsku jeden. Všichni podle dostupných informací byli před onemocněním v Německu. Švédské a dánské úřady už kvůli tomu varovaly své občany, aby byli při cestách do Německa obzvlášť opatrní.

Podle zástupců Evropské unie se kontaminované okurky dostaly i do Rakouska a Maďarska. Podle maďarských úřadů zeleninu do země zřejmě dopravil dovozce ve stejné zásilce, která šla z Německa do Česka. Maďarští zdravotníci dnes oznámili, že podle dostupných informací v zemi zatím nikdo nebezpečnou průjmovou chorobou neonemocněl.

Na španělských farmách, odkud kontaminované okurky údajně pocházely, odborníci testují vzorky půdy a vody. Výsledky testů budou známy v úterý nebo ve středu a měly by určit, zda se bakterie dostala do zeleniny přímo na farmách, nebo jestli byly okurky kontaminovány jinde.

Zemský ministr zdravotnictví sousedního spolkového státu Šlesvicka-Holštýnska Heiner Garg však předpokládá, že zdrojů muselo být více, a podobně jako další odborníci tvrdí, že vrchol epidemie teprve přijde.

Podle české Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se potenciálně nebezpečné okurky ze Španělska dostaly i do Česka. Do prodejen jich mohlo jít až 120 kusů, uvedl mluvčí SZPI Michal Spáčil s tím, že inspektoři provádějí kontroly.