Severní Korea odstupuje z veškerých jednání s jihokorejskou vládou. Zároveň také zastavuje vojenskou komunikaci na východní hranici, oznámila severokorejská agentura KCNA.

K tomuto kroku přistoupilo podle agentury AFP severokorejské vedení jen několik dnů po návštěvě svého vůdce Kim Čong-ila v Číně, která je nejdůležitějším spojencem stalinistického režimu.

Severokorejský vůdce do Číny jel s největší pravděpodobností kvůli naléhavé potravinové pomoci a výměnou za to s údajnou nabídkou na obnovu šestistranných rozhovorů o svém jaderném programu. Z týchž důvodů, konkrétně kvůli zhodnocení potravinové situace, pobývala minulý týden přímo v KLDR americká delegace.

 

Do KLDR se chystá přijet se stejným cílem i delegace Evropské unie, oznámila jihokorejská agentura Jonhap. Pchjongjang už několik týdnů vyzývá k okamžité pomoci a tvrdí, že záplavy z loňského léta a tvrdá zima výrazně poškodily úrodu.

Podle agentury AP Severní Korea uzavře také styčné úřadovny ve společném turistickém zařízení na svém území. Vzájemný cestovní ruch ale stejně stagnuje.

Související