V afghánské provincii Wardak zahynul v úterý ráno český voják. Se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník. Další dva vojáci byli zraněni, sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

K nešťastné události došlo krátce po půl sedmé SELČ. Vojáci se v transportéru pohybovali poblíž vesnice Salar. "Vozidlo Iveco, ve kterém byly čtyři osoby, najelo na improvizované výbušné zařízení," sdělila Růžičková.

Následkem výbuchu utrpěl rotmistr narozený v roce 1980 smrtelné zranění, další voják v hodnosti rotného a afghánský tlumočník byli zraněni těžce a jeden voják v hodnosti podplukovníka lehce.

Útoky na české vojáky

31. května 2011 - V afghánské provincii Vardak zemřel český voják a afghánský tlumočník. Další dva byli zraněni. Najeli autem na výbušné zařízení.

1. října 2008 - Čtyři kilometry od základny Shank začali neznámí útočníci střílet na patrolu českých vojáků z ručních zbraní a protitankových granátometů. Patrolu tvořila 4 vozidla a 21 osob. Čeští vojáci palbu opětovali. Při incidentu utrpěl jeden voják středně těžké poranění, dalších šest bylo zraněno lehce. 

22. září 2008  - raketový útok na základnu Shank, dva rotní ve věku 28 a 30 let byli přepraveni do Bagramu, kde se podrobili ošetření. Třetí zraněný voják byl ošetřen na základně.  

30. dubna 2008 - zahynul příslušník prostějovského průzkumného praporu. Voják byl in memoriam povýšen do hodnosti praporčíka a obdržel vyznamenání Záslužného kříže prvního stupně, nejvyšším armádním vyznamenáním. Další čtyři muži byli zraněni. 

17. března 2008 - sebevražedný útočník se odpálil ve městě Girišk v provincii Hílmand u české hlídky. Jeden Čech zahynul. Sebevražedný útočník s výbušninami na těle napadl jednotku asi 150 metrů od budovy velitelství. Atentátník zabil celkem sedm lidí.

"Po prvotním ošetření na místě incidentu byli všichni transportováni na nejbližší vojenskou základnu Carwile, zranění byli následně přepraveni vrtulníkem k dalšímu ošetření na základnu Shank v provincii Lógar," upřesnila Růžičková.

Rodiny vojáků byly informovány

Zraněný rotmistr bude po stabilizaci transportován vrtulníkem do vojenské nemocnice v Kábulu, kde se podrobí dalšímu ošetření. Afghánský tlumočník podlehl na základně Shank svým zraněním, dodala mluvčí.

Rodiny vojáků byly o události informovány. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek vydal rozkaz k převozu zraněných vojáků a ostatků zemřelého do České republiky v nejbližším možném termínu, uvedla Růžičková.

Ve Vardaku čeští vojáci cvičí a školí pěší jednotku Afghánské národní armády.

Podobný incident před třemi lety

K podobné události došlo přesně před třemi lety v provincii Lógar, kde operuje rekonstrukční tým.

Tehdy také jeden voják zemřel a další utrpěli zranění poté, co automobil najel na improvizovaný nástražný systém. Incident se dosud nepodařilo vyšetřit. 

Za posledních deset let zemřelo při válečném konfliktu v Afghánistánu celkem 2 496 vojáků. Více než polovina z nich pochází ze Spojených států amerických. Podrobný přehled vojenských obětí včetně jejich státní příslušnosti najdete ZDE.