Japonsko podcenilo nebezpečí, jaké pro jeho jaderné elektrárny představují ničivé vlny tsunami. Uvedla to Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve zprávě, která hodnotí únik radioaktivity z elektrárny Fukušima. Agentura rovněž vyzvala japonské úřady, aby pečlivě kontrolovaly zdravotní stav lidí, kteří se dostali do blízkosti elektrárny.

"Riziko cunami bylo v několika jaderných zařízeních podceněno," citovala ze zprávy MAAE agentura Reuters. Podle mezinárodní organizace například elektrárna ve Fukušimě neměla plány, jak se vypořádat s tsunami, která se přelije přes 5,7 metrů vysokou ochrannou zeď a vyřadí z provozu záložní generátory. Předpovědi japonských vědců přitom varovaly, že tak vysoká tsunami není vyloučená.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.