Diplomatická roztržka mezi Španělskem a Německem se rozhořela hned poté, co španělští odborníci na vzorcích zeleniny nenašli přítomnost střevní bakterie E.coli (EHEC) vzácného typu O104. V úterý stejné výsledky oznámila i německá strana. Španělsko teď zvažuje právní kroky a žádost o odškodnění farmářů, kteří přišli o více než 200 milionů eur.

Německo zatím eviduje 1064 potvrzených případů nakažení agresivní formou bakterie. Životu nebezpečný hemolyticko-uremický syndrom (HUS), jenž může vést k selhání ledvin, se objevil u 470 z nich. Dalších pět set lidí s těžkými krvácivými průjmy stále čeká na výsledky, informoval Institut Roberta Kocha.

První podezření na původce epidemie padlo na okurky, rajčata a salát ze španělských farem. Jak ale ukázaly úterní testy, dvě ze třech španělských okurek sice EHEC obsahovaly, nejednalo se ale o zmíněnou formu, která usmrtila už 17 lidí - šestnáct v Německu a jednoho člověka ve Švédsku.

Infografika

Německo přesto tvrdí, že na podezření a varování před španělskou zeleninou má právo. "Původci EHEC přece byli nalezeni i na španělských okurkách. A proto k tomu muselo být podle evropských předpisů vydáno rychlé varování," prohlásila ministryně zemědělství Aignerová v ranním vysílání stanice ZDF.

Podle hamburské ministryně zdravotnictví Cornelie Prüferové-Storcksové bylo správné, že výsledky prvních analýz z minulého týdne byly zveřejněny hned. "Protože nečistoty mohou velmi snadno vyvolat EHEC," řekla ministryně. Ochrana životů je prý důležitější než zájmy zemědělců.

Naproti tomu španělská vláda žádá okamžitou nápravu. Po německém varování totiž většina evropských zemí přerušila se Španělskem obchody a zeleninu z jejich farem zakázala prodávat. Podle odhadů se ztráty španělských farmářů pohybují okolo 200 milionů eur (téměř pět miliard korun) za týden.

Jak uvedla španělská ministryně zahraničí Trinidad Jiménezová během návštěvy Mexika, po vyčíslední skutečných škod se rozhodne, zda existuje možnost požádat o "odškodnění  u Evropské komise". A právní kroky proti hamburským úřadům, které obvinily španělskou zeleninu a připravily tak její producenty o miliony, nevylučuje ani vicepremiér Alfredo Pérez.

Už v úterý španělská ministryně zemědělství Rosa Aguilarová řekla, že Madrid bude požadovat odškodnění pro všechny evropské zemědělce, kteří kvůli EHEC utrpěli ztráty. "Jsme zklamáni způsobem, jak Německo k této krizi přistupovalo," prohlásila.

Německé varování před zeleninou stále platí

Eurokomisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli v Bruselu před novináři prohlásil, že nechce být soudcem ve sporu mezi Německem a Španělskem. Zdůraznil, že se stále ještě čeká na výsledky dalších testů a zatím prý ani nemá konkrétní čísla ztrát producentů zeleniny a dalších obchodníků.

Dokud ale platí, že je příčina rozšíření EHEC nejasná, Institut Roberta Kocha dál varuje před konzumací syrových salátových okurek, rajčat a hlávkového salátu. "Provedeny byly stovky testů a odpovědné úřady zjistily, že většina pacientů, kteří onemocněli, jedla okurky, rajčata a hlávkový salát, a to primárně na severu Německa," řekla ministryně zemědělství Aignerová televizi ARD.

Související