Ojedinělá kombinace genů, velmi nebezpečný shiga-toxin a neobvyklé biologické "lepidlo" - to jsou základní vlastnosti, díky nimž je nejmladší kmen bakterie E.coli zároveň tím nejjedovatějším a nejagresivnějším v historii. Shodují se na tom přední světoví experti, které oslovila agentura Reuters.

"Kvůli kombinaci 'lepidla' z jiného druhu E.coli a shiga-toxinu je tento kmen bakterie nezvyklý," řekl americký lékař Robert Tauxe. Díky "lepidlu" se podle něj bakterie dokáže uchytit na stěnu lidského třeva a pumpovat do těla nositele jedy, jež způsobují krvácivé průjmy a zvracení.

Světová zdravotnická organizace ve čtvrtek potvrdila, že se hybridní klon bakterie E.coli, který už zabil 18 lidí a stovky dalších jsou infikovány, nikdy předtím neobjevil. Experti z Univerzitní kliniky Hamburg-Eppendorf přečetli po 3 týdnech od propuknutí epidemie za pomoci čínských kolegů genom smrtící bakterie.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.