Italský oděvní dům Prada může za své akcie v primární nabídce na burze v Hongkongu získat až 2,6 miliardy dolarů (zhruba 43,3 miliardy Kč). Podnik určil cenu pro své akcie v rozpětí 36,5 až 48 hongkongských dolarů, uvedl v pondělí informovaný zdroj agentury Reuters. Výrobce šatů Miu Miu dává akcie na burzu v Asii, aby měl finance na expanzi na rychle rostoucím trhu v regionu.

Prada své akcie v Hongkongu ocenila na více než akcie jejích rivalů. Cenu primární nabídky určí Prada 17. června a obchodovat se s nimi v Hongkongu začne o týden později. Zdroj odmítl být jmenován, protože informace o primární nabídce nejsou veřejné.

Cena nabídky odpovídá zhruba 27násobku ziskové předpovědi Prady na letošní rok. Podle analytika společnosti Aberdeen Asset Management Asia je cena vysoká, přesahuje-li 20násobek.

"Výrobci luxusního zboží jako Prada ale mají na příštích 20 let před sebou solidní a očividný růst," podotkl s tím, že vstup do odvětví zavedených luxusních značek je pro nově příchozí těžký.

Tržby Prady za rok do letošního ledna vyskočily o 31 procent na 2,05 miliardy eur (asi 50 miliard Kč) a zisk se více než zdvojnásobil na 253,6 milionu. Značka Prada vznikla v roce 1913. Prada patří z 95 procent rodinám kolem generálního ředitele Patrizia Bertelliho. Jeho ženou je návrhářka Miuccia Prada.

Podnik se za poslední dekádu vzdal plánů pustit akcie na burzu již třikrát. Nyní ale sází na expanzi poptávky po luxusním spotřebním zboží v Číně. Předpokládá se, že v roce 2015 se bude Čína podílet na světovém trhu s luxusním zbožím zhruba 20 procenty. Tržby za luxusní zboží v roce 2009 vystoupaly v Číně na deset miliard dolarů a do roku 2015 podle odhadů McKinsey & Co vzrostou na 27 miliard, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru