Sněmovna začne v úterý projednávat vládní návrhy reformních zákonů. Řešit se budou změny v sociálních záležitostech a ve zdravotnictví. Koaliční kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných mezitím řeší další krizi a je otázkou, jestli bude vůbec dále fungovat. Řádná červnová schůze poslanců potrvá od úterního dopoledne nejméně dva týdny.

Mělo by se konat také mimořádné zasedání k případu údajně předražené zakázky při českém předsednictví Evropské unii, které vyvolala opoziční ČSSD.

Příčinou nynější napjaté atmosféry v koalici jsou změny v obsazení vlády. Nedělní schůzka vyjednavačů skončila bez výsledku, návrhy možných řešení budou projednávat jednotlivé strany. Jejich sněmovní kluby se sejdou tradičně před zahájením schůze sněmovny. Do té doby by se měly opět sejít i koaliční špičky.

Po změnách, které slíbil premiér Petr Nečas (ODS) po dubnové vládní krizi, volají Věci veřejné. Chtějí "důstojné zastoupení" v kabinetu, tvrdí, že místo čtyř křesel jich mají polovinu. VV také žádaly odchod ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy (oba ODS) a Miroslava Kalouska (TOP 09). ODS ani TOP 09 ale své členy kabinetu měnit nehodlají.

Úterní koaliční schůzka zřejmě ovlivní i jednání poslanců o předlohách sněmovny. Například sociální reforma počítá mimo jiné se sjednocením rodičovského příspěvku celkem na 220 000 korunách. Rodiče, kteří si zvolí nejpopulárnější tříletou variantu, by přišli o 500 korun měsíčně, což se nelíbí VV. Rodiče ve dvouleté či čtyřleté variantě by si naopak mírně polepšili.

Předlohy dále předpokládají, že stát by vyplácel zdravotně postiženým pouze dvě dávky - na mobilitu a na pomůcky. Změnit by se měl systém posuzování zdravotního stavu kvůli přidělení příspěvků. Nově by se mělo zkoumat místo desítek úkonů jen deset oblastí. Podle Národní rady zdravotně postižených by někteří lidé mohli o podporu od státu přijít.

Poplatky, pojišťovny a daně

Začátek zdravotní reformy by se měl přidat do předlohy, která zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici o 40 na 100 korun denně a umožní rozdělit standardní a nadstandardní péči. Změny se týkají regulačního poplatku za recept. Lidé mají platit 30 korun za celý předpis, nikoli za položku. Léky do 50 korun by si ale lidé museli platit ze svého. Spor se v koalici vedl o obyčejné plomby. Vyjednavači uvedli, že budou dál hrazeny z pojištění.

Další změny se týkají fungování správních a dozorčích rad zdravotních pojišťoven. Pacienti by také nově nemohli libovolně zdravotní pojišťovny měnit.

Na programu schůze je rovněž několik ekonomických reformních předloh. Jde o úpravy sazby daně z přidané hodnoty a o velkou novelu zákona o veřejných zakázkách, která by měla omezit možnost korupce. Poslanci by měli také začít projednávat nový občanský zákoník. Kodex mimo jiné klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.