O další existenci vlády se bude rozhodovat až do posledních chvil před dnešním jednáním sněmovny. Na něm chce kabinet Petra Nečase začít projednávat klíčové reformní zákony a není vůbec jisté, že pro ně bude mít všechny své hlasy.

Věci veřejné, nespokojené s tím, jaká jim zůstala po jejich skandálech ministerstva, hrozí tím, že z koalice odejdou, když nedostanou lepší.

Lídři koalice se k rozhodujícímu jednání sejdou dnes až po zasedání vedení svých stran a poslaneckých klubů. Jednat by mohli v zúženém formátu K6, na němž by každá strana měla dva zástupce a pravděpodobně by nechyběli předsedové sněmovních frakcí ODS, TOP 09 a VV.

Schůzka se zřejmě odehraje až po poledni, těsně před plánovaným zahájením schůze dolní komory ve 14:00.

Vládní strany přitom budou řešit spory, které nedokázaly uhladit během několika schůzek v minulém týdnu. Dohodu na personálním obsazení kabinetu nepřineslo ani jednání koaličních lídrů v neděli večer.

Premiér Petr Nečas novinářům řekl, že si vyjednávači pouze "rozpracovali nějaké varianty řešení stávající situace" a "načrtli východiska", o kterých musí jednat grémia jejich stran.

Rozhodující pro další osud vlády bude postoj Věcí veřejných, které podmiňovaly další podporu kabinetu širší obměnou v Nečasově vládě. Několik poslanců VV dnes řeklo, že v klubu není o další podpoře kabinetu rozhodnuto a počty odpůrců a příznivců setrvání ve vládě jsou zhruba vyrovnané.

Váhající se zřejmě budou rozhodovat podle toho jaké informace jim dají straničtí vyjednávači z nedělní schůzky koalice. Zaznívají ale i hlasy jednoznačně volající po odchodu z kabinetu.

Dnes vládní politici nechtěli podobu možného kompromisu příliš komentovat s tím, že si dali "bobříka mlčení". Od některých koaličních vyjednávačů zaznělo, že situace je stále nepřehledná a variantám chystané dohody příliš nerozumějí.

 

Schůze sněmovny, která začne dnes odpoledne, je přitom pro koalici nesmírně důležitá. Poslanci na ní začnou projednávat klíčové vládní reformy.

 

Jde například o sociální reformu, která mimo jiné počítá se sjednocením rodičovského příspěvku celkem na 220 tisících korunách. Rodiče, kteří si zvolí nejpopulárnější tříletou variantu, by přišli o 500 korun měsíčně, což se nelíbí VV. Sociální reforma také mění dávky pro zdravotně postižené a posuzování jejich zdravotního stavu.

Na programu schůze je také jedna z prvních položek zdravotnické reformy, novela, která zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici o 40 na 100 korun denně a umožní rozdělit standardní a nadstandardní péči.

A klíčový je také vládní návrh na zvýšení spodní sazby DPH z deseti na 14 procent. Celkem čítá program červnové schůze přes stovku bodů.