Stávky, za nichž v posledním desetiletí kolabovala doprava v zemi

Francie, duben 2001 - MHD v asi 50 francouzských městech narušily stávky, jejichž organizátoři požadovali, aby všichni řidiči v městské dopravě odcházeli s plnou penzí do důchodu již v 55 letech, ne v 60. Stávkové hnutí postihlo většinu velkých měst s výjimkou Paříže, kde řidiči již měli na takový odchod právo.

Itálie, prosinec 2001 - Na mnoha místech v Itálii se kvůli stávce zaměstnanců dopravního sektoru zcela zastavil provoz. Pracovníci dopravy protestovali proti vládnímu plánu upravit vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Řecko, duben 2002 - Veřejnou dopravu v Aténách a v jiných řeckých městech ochromila dvoudenní stávka proti vládním reformám sociálního systému.

Itálie, červen 2002 - Itálii zasáhla rozsáhlá vlna stávek dopraváků. Odbory požadovaly zvýšení mezd a úpravu kolektivních smluv.

Itálie, prosinec 2002 - Z popudu tří hlavních italských odborových ústředen se v zemi zastavila na 24 hodin veřejná a městská hromadná doprava. Odboráři tak protestovali proti nepodepsání kolektivní smlouvy.

Slovensko, leden 2003 - Slovenští železničáři na protest proti schválenému omezování osobní dopravy na šest hodin zcela zastavili železniční přepravu v celé zemi. Kvůli stávce, první od vzniku státu v roce 1993, nebyla vypravena řada spojů, další soupravy měly po obnovení provozu i několikahodinové zpoždění.

Nizozemsko, červen 2005 - Amsterodam, Rotterdam a Utrecht ochromila jednodenní stávka řidičů autobusů a tramvají. Na nouzový provoz přešli také hasiči, kteří stejně jako ostatní zaměstnanci veřejných služeb nesouhlasili s postupem jednání ohledně platů.

Itálie, červenec 2005 - Ve většině velkých italských měst se zastavily místní autobusové linky, tramvaje i metro, protože zaměstnanci dopravních podniků vstoupili do 24hodinové stávky. Odboráři protestovali proti přesunování nákladů zdravotního pojištění ze státu na přepravní firmy.

Francie, listopad 2007 - Francouzskou železniční a pařížskou městskou dopravu zasáhla desetidenní stávka, jejíž příčinou byl spor o penze u dopraváků, energetiků a zaměstnanců několika dalších odvětví. Přímé ztráty odhadlo ministerstvo financí a hospodářství na 400 milionů eur (11 miliard korun) denně.

Francie, léto a podzim 2010 - Dopravu v celé Francii vážně narušila vlna stávek proti reformě důchodového systému. Stávky se dotkly železnice, městské dopravy i příměstských spojů.

Portugalsko, listopad 2010 - V Portugalsku zasáhla generální stávka proti úsporným opatřením vlády i veřejnou dopravu. V Lisabonu nejezdilo metro, nelétala letadla a železnice oznámila, že bylo zrušeno 75 procent spojů.

Řecko, květen 2011 - Dopravu prakticky v celém Řecku ochromila další ze série opakovaných generálních stávek proti vládním úsporným opatřením. Nejezdily vlaky, z přístavů nevypluly trajekty a několik hodin nelétala ani letadla. Jen několik dnů předtím panovala podobná situace při generální stávce v Itálii.

Stávky, které v uplynulých deseti letech zachvátily světová velkoměsta

New York, prosinec 2005 - New York před Vánocemi zcela ochromila třídenní stávka zaměstnanců veřejné dopravy, která začala poté, co ztroskotala jednání o zvýšení mezd a o výši spoluúčasti zaměstnanců na zdravotní péči a důchodovém pojištění. Protest soud označil za protizákonný, protože podle právního řádu státu New York nesmějí zaměstnanci ve veřejných službách stávkovat.

Toronto, květen 2006 - Stávka zaměstnanců dopravního podniku v Torontu způsobila problémy tisícům obyvatel tohoto nejlidnatějšího kanadského města.

Atény, květen 2007 - Jednodenní generální stávka, kterou svolaly hlavní řecké odborové svazy, ochromila veřejnou dopravu v Aténách a způsobila zpoždění letů. Důvodem akce odborářů a státních zaměstnanců byl sporný nákup vládního dluhopisu státním penzijním fondem. Fungovala jen lodní doprava.

Berlín, březen 2008 - Berlín zasáhla na několik dní stávka zaměstnanců veřejné dopravy za vyšší platy. Před hrozícím kolapsem veřejné dopravy město zachránilo odvolání stávky strojvůdců, díky čemuž fungovala alespoň rychlodráha S-Bahn.

Londýn, listopad 2010 - Čtyřiadvacetihodinová stávka proti plánu na rušení míst ve stanicích paralyzovala londýnské metro. Podobné stávky se v Londýně v roce 2010 několikrát opakovaly.

Brusel, únor 2011 - Městskou hromadnou dopravu v Bruselu ochromila stávka, kterou vyhlásili její zaměstnanci na protest proti útokům na řidiče metra.

Související