Český prezident reagoval na výzvu šéfa sudetoněmecké organizace Franze Panyho, který na 62. sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu Klause vyzval k omluvě za "minulá příkoří" - za poválečné vysídlení sudetských Němců.

Prohlášení Klause, který je pracovně v Berlíně, sdělil jeho mluvčí Radim Ochvat. Hlava českého státu je přesvědčena, že spory ohledně odpovědnosti za druhou světovou válku a za vše, co s ní souviselo, nelze řešit omluvami.

"Omluva vždy měla smysl jako krásné lidské individuální gesto, které člověk dělá ze svého vlastního rozhodnutí. Spory ohledně zodpovědnosti za druhou světovou válku a za všechno, co s ní souviselo, nelze řešit omluvami a už vůbec ne nás, kteří žijeme dnes, tedy po 66 letech," míní Klaus.

"Všechny dosavadní omluvné výroky z české strany někteří v Německu slyšet nechtějí. Navíc žádat omluvu ve dnech výročí lidické hrůzné tragédie je výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti," dodala podle Ochvata hlava českého státu.

Srovnání s gestem vůči Irům

 

Pany ve své úvodní řeči připomněl nedávnou návštěvu Alžběty II. v Irsku, které britský panovník navštívil poprvé od osamostatnění Irů od britské nadvlády ve 20. letech minulého století. Citoval přitom slova královny, která uvedla, že ví o "mnoha věcech, o kterých bychom si přáli, abychom je udělali jinak nebo abychom je vůbec neudělali".

 

"Co brání hlavě republikánského státu, jako je prezident České republiky, pronést něco takového nebo podobného směrem k vysídleným a práv zbavených sudetským Němcům," prohlásil Pany.