Někdejší vůdce polské protikomunistické opozice a bývalý prezident Lech Walesa má zápal plic. Oznámil to lékař z nemocnice v Gdaňsku, kam Walesa minulý týden přišel s vysokou horečkou a zažívacími problémy.

"Pacient je celkově v dobrém stavu," řekl lékař z gdaňské kliniky, který se o 67letého Walesu stará. Dodal, že onemocnění postihlo jen část jedné plíce. Pacient podle něho v nemocnici zůstane nejméně do konce tohoto týdne.

Walesa má dlouhodobě problémy se srdcem, v roce 2008 mu byl ve Spojených státech voperován kardiostimulátor. Trápí ho také cukrovka.

V poslední době hodně cestoval, navštívil kromě jiného například Tunisko. Během této cesty chtěl podpořit demokratické změny, jimiž tato země prochází po svržení tamního autoritářského režimu.

Bývalý elektrikář Walesa na začátku 80. let minulého století řídil stávku v gdaňských loděnicích, jež vyústila v založení Solidarity, prvních svobodných odborů ve střední a východní části Evropy. V roce 1983 získal Nobelovu cenu za mír. Po pádu komunismu a po volebním vítězství Solidarity byl v prosinci 1990 zvolen prezidentem, jímž zůstal do konce roku 1995.

Související