Od zahájení blokády pásma Gazy Izraelem uplynuly přesně čtyři roky. A projevuje se to především na životě obyvatel téměř izolovaného území a na jejich nezaměstnanosti. Ta v druhém pololetí roku 2010 dosáhla 45,2 procent.

Nepomohlo ani otevření jednoho ze dvou hraničních přechodů - toho egyptského. Lidé přes něj přejít mohou, žádné zboží podporující obchod ale s sebou vzít nesmějí. V pásmu sice působí mnoho mezinárodních organizací, které místní "zaměstnává", například jako řidiče, reálná mzda ale stále klesá.

Jak situaci popsal zpravodaj BBC Jon Donnison, to, čeho si náštěvníci v Gaze okamžitě všimnou, je ohromné množství lidí, kteří všude kolem jen sedí, kouří, povídají si a skrývají se před paprsky Slunce.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.