"Islám je řešení." Tak zní tradiční heslo Muslimského bratrstva, které se po pádu režimu prezidenta Husního Mubáraka snaží na Egypťany zapůsobit islámskou tradicí. Islamisté chtějí vybudovat stát s muslimským režimem. Proti hnutí se ale nyní postaví tři nové politické strany.

První dvě jsou liberální, třetí sociálně domokratická. Společně tak chtějí vytvořit protiváhu právě Muslimského bratrstva a apelují především na účastníky letošních protivládních protestů, aby ve volbách zvolili je. 

Po ukončení vlády Husního Mubáraka bylo Muslimské bratrstvo jedinou organizovanou skupinou v politice. Za vlády Mubáraka byla přitom ilegální a prezident ji prostě jen "trpěl". Mezi jejími členy totiž jsou desítky charismatických vůdců a profesionálních politiků a má také silnou podporu mezi obyvatelstvem.

Jak se ozývalo už několik dní před pádem Mubáraka, ať budou v Egyptě vypsány nové volby nebo ne, s Muslimským bratrstvem založeným před 83 lety se musí počítat.

Nová Strana svobodných Egypťanů má podle jejích zakladatelů už 50 tisíc členů, které získala během 50 dnů. Strana se chce orientovat sekulárně a liberálně, chce být otevřená všem Egypťanům bez ohledu na vyznání.

Sociálně demokratická strana mezi novými stranami začala vznikat jako první. Za tři měsíce získala ale jen 40 tisíc členů.

Muslimské bratrstvo podle AP v současné době hledá na nově se formující politické scéně nové spojence. Uchází se o přízeň dvanácti politických seskupení liberálního charakteru. Už dříve bratrstvo oznámilo koalici s Novou vafdistickou stranou, následovnicí nejstarší politické síly v zemi založené v roce 1918.