Demonstrace v Budapešti se účastnilo na 10 tisíc lidí, kteří jeli spořádaně a pomalu v autech a brzdili tak dopravu. Svými neobvyklými kostýmy chtěli dát najevo, že nejsou vládě pro legraci, i když si to může premiér myslet.
"Chceme protestovat proti plánu, který ztěžuje život zaměstnancům a snižuje jejich mzdy," řekl jeden z demonstrantů.

Odbory kritizují zejména změnu pravidel pro odchod do předčasného důchodu a pro podporu v nezaměstnanosti, které byly dojednány bez dohody, a žádají jednání s vládou.

Někteří demonstranti se převlékli za klauny na znak odporu proti Viktoru Orbánovi, který svého času policistům a hasičům řekl, že jim pošle na jednání o požadavcích na zachování možnosti odchodu do předčasného důchodu svého "státního tajemníka pro klaunství".

Penze jenom pro starší 65 let

Vláda nechce platit penze lidem mladším, než je oficiální důchodový věk 65 let, a to ani policistům a vojákům, kteří měli právo odejít do důchodu v 45 letech.

V Budapešti u parlamentu se demonstranti postavili do fronty u fiktivní volební místnosti a symbolicky si vzali zpátky volební lístek, kterým před rokem hlasovali pro Orbánovu stranu Fidesz. Jeho formace tehdy získala dvoutřetinovou většinu v parlamentu a tedy i právo změnit jakékoli zákony.

"Nikdo nemá právo mít dvoutřetinovou parlamentní většinu, aby mohl dělat retroaktivní zákony, měnit ústavní práva a ... ničit demokratické instituce," řekl Péter Konya.

Odbory demonstrují proti vládním plánům od dubna, zatím se jim nepodařilo donutit Orbána k ústupu. Vláda potřebuje prosadit úsporná opatření, aby snížila deficit státního rozpočtu a vyhověla požadavkům Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Související