Ukázkový let superjumba Airbus A380 měl být jedním z vrcholů výrobce Airbus i celé pařížské přehlídky. Kvůli poškozenému křídlu se ale nakonec do vzduchu nedostane. Kromě svého největšího letounu musela společnost vyřadit z programu i nové vojenské dopravní letadlo A400M.

Zkušební let obřího Airbusu A380 proběhl v pořádku. Při pomalém přesunu na letišti Le Bourget ale pilot zavadil špičkou křídla o jednu z budov.

Superjumbo A380 v neděli při pomalém manévrování na pojezdové dráze narazilo špičkou pravého křídla do letištní budovy a Airbus musel stáhnout jeho přihlášku na ukázkové přelety. Sdělil to podle agentury AP mluvčí mateřské skupiny EADS Alexander Reinhardt.

Plánované ukázkové lety neuskuteční ani vojenský víceúčelový letoun A400M. Stroj, který je plodem dosud největšího evropského obranného projektu, se potýká se závadou na převodovce. Zúčastní se však alespoň dnešního slavnostního přeletu nad letištěm během návštěvy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Zkušební let obřího Airbusu A 380 na pařížské přehlídce:

Co do prezentace tak Airbus na aerosalonu výrazně ztrácí na svého hlavního rivala. Americký Boeing na sebe strhl pozornost, když v neděli na Le Bourget přistála po svém prvním letu do zahraničí prodloužená verze jeho jumbo jetu 747-8.

 

Tradiční souboj zakázek mezi oběma giganty se však bude letos odehrávat zřejmě spíše na poli středních a menších letounů. Tam by mohl mít navrch Airbus, jehož ředitel prodeje John Leahy nyní s asijskými leteckým společnostmi horečně dojednává obří zakázky na modernizovanou verzi letadla A320.

Jak se sestavuje Obří Airbus A380 v sedmi minutách? Podívejte se: