Opoziční ČSSD chce s veřejností diskutovat o alternativě reforem, které připravuje vládní koalice. V úterý sociální demokraté představili svůj pohled na změnu důchodů. Ucelené koncepce důchodové, daňové, zdravotní a sociální reformy plánuje představit na podzimní programové konferenci.

Dokumenty se mají stát základem nového stranického programu. "Nyní nechceme prezentovat hotové koncepty, ale rádi bychom otevřeli veřejnou debatu," řekl novinářům před první veřejnou panelovou diskusí organizovanou ČSSD předseda strany Bohuslav Sobotka.

"Jsme připraveni k debatě. Je mi docela trapné připomínat každý týden, že jsme ochotni diskutovat, ale budu to dělat dál," uvedl Sobotka s tím, že ČSSD připravuje dlouhodobý koncepční materiál, který bude základem nového programu strany. V případě, že se ČSSD podaří zvítězit ve volbách, slibuje Sobotka korigovat současnou vládou prosazené kroky podle koncepce ČSSD.

ČSSD: Vládní plány poškodí veřejnost

Vládní penzijní reforma je podle ČSSD nespravedlivá a dopady vládních plánů poškodí většinu společnosti. Sociální demokraté kritizují i změny DPH, které podle vlády s reformou souvisejí.

Vláda ve svém návrhu důchodové reformy podle ČSSD neřeší schodek na průběžném účtu důchodového systému. "My hovoříme o daňovém mixu, který by tvořila daň z příjmu právnických osob, fyzických osob a zdanění hazardu," popsal Sobotka, jak si představuje zacelení díry na důchodovém účtu s tím, že vláda naopak plánuje snižovat příjmy současného systému tím, že z něj vyvede peníze do soukromých fondů.

 

"V zásadě budeme vycházet ze čtyř prvků: stabilizace současného systému, diskuse o věku pro odchod do důchodu, transformace současných penzijních fondů a propojení důchodového systému s dalšími součástmi sociálního systému," vypočítal východiska k úpravě důchodů stínový ministr práce Zdeněk Škromach. Není podle něj třeba vytváření nových kapitálových fondů, pouze transformovat současné.

 

Stát by měl mít fond budoucnosti

Zabezpečení státního důchodového pilíře vidí sociální demokraté ve fixaci současné výměry příspěvku do sociálního pojištění a odstranění výhod, které mají osoby samostatně výdělečně činné. Návrhy jsou podle Škromacha ale pouze nástřely do diskuse s veřejností.

ČSSD také navrhuje, aby vdovecké sirotčí a invalidní důchody byly vypláceny z jiných veřejných zdrojů, než je sociální pojištění. Stát by podle opozice měl zřídit fond budoucnosti na vyrovnání možných výpadků v příjmech pojištění, který by shromažďoval přebytky důchodového systému a výnosy z privatizací.

Vládní návrh důchodové reformy počítá s tím, že od roku 2013 si lidé budou moci dobrovolně převádět ze státního průběžného systému na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou bude, že si k nim lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Zachováno zůstane po transformaci důchodů i samotné penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí. Se změnami v penzijním připojištění se počítá od roku 2013.