Slovenský řidič kamionu, který v neděli zřejmě zavinil smrtelnou nehodu s českým autobusem, byl silně opilý. Podle policie měl v krvi čtyři promile alkoholu, napsala agentura MTI.

Z Maďarska během úterka odjede domů další skupina zraněných českých turistů. Odveze je náhradní autobus, který pro ně přijel z Česka. Podle českého konzula v Budapešti Ladislava Lukácse zůstane poté v Maďarsku už jen pět až šest zraněných, kteří jsou v nemocnici v Györu.

Test na alkohol zjistil čtyři promile v řidičově krvi, což podle MTI značí, že před nehodou vypil asi jeden litr tvrdého alkoholu. Slovákova opilost by vysvětlovala jeho nejistou jízdu a kličkování, o kterém vypověděl další řidič slovenského kamionu, který za ním určitou dobu jel. Podle prvních vypovědí se policie domnívala, že za volantem mohl usnout, nebo měl zdravotní problémy.

V pondělí se do Česka vrátila první skupina 25 zraněných cestujících, jejichž zdravotní stav okamžitou cestu umožnil. O den později se na cestu vydala další asi dvacítka lidí. V nemocnicích tak zůstanou jen vážněji zranění. Lukács ČTK telefonicky řekl, že tito pacienti zatím nejsou podle lékařů schopni převozu autobusem. Pro dva z nich hospitalizované v Mosonmagyaróváru přijede z Česka sanitka.

Další týden v maďarské nemocnici

Cestu domů nemůže zatím podstoupit nejvážněji zraněná cestující, která utrpěla mnohačetné zlomeniny a komplikovanou zlomeninu pánve a podstoupila několik operací. Její stav je podle Lukácse stabilizovaný a žena není v ohrožení života. V Maďarsku ale bude muset zůstat ještě týden, možná dva.

Při havárii českého autobusu, který se v noci na pondělí v Maďarsku čelně srazil se slovenským kamionem, zahynuli řidiči obou vozů. Všech 51 cestujících z autobusu utrpělo zranění, z toho 16 osob bylo zraněno vážně. Příčinu nehody stále vyšetřuje maďarská policie.

Související