Zdravotní stav venezuelského levicového prezidenta Huga Cháveze je zřejmě vážnější, než se předpokládalo. Podle agentury DPA to vyplývá ze sobotního komentáře venezuelského ministra zahraničí Nicoláse Madura. Chávez na Kubě podstoupil operaci hnisavého ložiska, ale od té doby už dva týdny nevystoupil na veřejnosti.

"Boj, který vede prezident Chávez o své zdraví, musí být bojem nás všech, bojem o život a o bezprostřední budoucnost naší vlasti," prohlásil Maduro v televizním rozhovoru. Bližší informace o Chávezovu stavu ale neuvedl.

Spekulace přiživil i americký list El Nuevo Herald vycházející na Floridě, který v sobotu s odvoláním na americkou rozvědku napsal, že Chávez se nachází "v kritickém, ale stabilizovaném stavu". Prezidentův život prý není bezprostředně ohrožen, ale "situace je složitá". O charakteru onemocnění se americký list nezmínil. Dodal jen, že za venezuelským prezidentem na Kubu přijede jeho bývalá manželka Marisabel a dcera Rosinés.

Lékaři na Kubě Chávezovi 10. června odstranili hnisavé ložisko v pánevní oblasti. Prezident, který se velmi často objevoval v médiích a je znám svými protiamerickými projevy, se poté na dva týdny zcela odmlčel a v pátek pouze poslal přes sociální síť Twitter pozdravy venezuelské armádě.

 

O zdravotním stavu prezidenta zatím nebyla vydána žádná oficiální zpráva. Viceprezident Elías Jaua ale v neděli ve venezuelské televizi řekl, že "Chávez vydrží dlouho" a uzdravuje se, aby mohl pokračovat v dalším politickém boji.

Jaua obvinil venezuelské pravicové politiky, "kteří dobře vědí, že neporazí Cháveze ve volbách, a proto jen čekají, kdy mu mohou vrazit nůž do zad". Charakter Chávezovy choroby ani termín jeho návratu viceprezident ale neoznámil.

Související