Flotila pro Gazu nakonec bude moci vyložit humanitární náklad, který veze z celého světa palestinským "vězňům". Izrael se totiž dohodl s Egyptem, že nechají lodě vyložit náklad v egyptském Aríšu a převezou ho do Gazy po zemi.

Jak upozornil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, v žádném případě nepovolí prolomení námořní blokády. Pokud by se o to některé z plavidel pokusilo, může celá akce skončit jako vloni, kdy izraelská armáda vtrhla na jednu z lodí. Zabito bylo tehdy devět tureckých aktivistů a na druhé straně údajně sedm vojáků.

V tom lepším případě všechno proběhne tak, že Izraelci lodě obsadí a odtáhnou je do přístavu Ašdod, píše izraelský tisk. Netanjahu se vyjádřil také k poznámce mluvčího vlády, který varoval zahraniční novináře účastnící se plavby, že jim bude zakázám vstup do Izraele až na deset let.

Premiér prý vše přehodnocuje, protože desetiletý zákaz považuje za problematický. Samotná informace ho prý zaskočila. "V této době není možné zastavit média. Bylo by lepší s nimi nebojovat," řekl jeho mluvčí.

Do flotily se zapojilo zhruba deset lodí s pěti stovkami aktivistů na palubě. Francouzská loď vyplula už v neděli z Korsiky, většina stále čeká v řeckých přístavech. Během tohoto týdne se potkají na otevřeném moři a společně poplují k pobřeží Gazy. Tam by měly dorazit ke konci týdne.

Pokud by nastala stejná situace jako minulý rok, vojáci prý nacvičovali obsazení lodí bez střelby a v Řecku se podle listu Haarec naopak připravují pasažéři kanadské lodi Tahrír na setkání s vojáky. Využívají přitom právě loňských zkušeností, kdy byla napadena loď Mavi Marmara.

"Na palubě budete vystaveni tvrdému zásahu izraelských vojáků. Potrvá to chvíli, ale vám to bude připadat jako několik hodin. Vojáci postupující ke kapitánově kabině vám budou šlapat i na hlavy. I když se nebudete hýbat, budou vás považovat za agresora. Velitelé budou dobře vědět, že nejste ozbrojeni, ale obyčejní vojáci mají vymyté mozky a budou mít strach," píše se v instruktážní brožuře Tahríru.

Přednášející dále vysvětlil, že co se týče slzného plynu, bude výhodnější být při jeho použití na palubě, protože tam se plyn brzo rozptýlí. V kabině naopak lidi začne dusit a budou ztrácet orientaci.

Pokud vojáci loď skutečně obsadí, popluje se do Ašdodu, což může trvat i několik hodin. Vojáci budou sedět mezi aktivisty a je možné, že nikoho nenechají odejít na toaletu. Vojačky jsou prý dokonce brutálnější než jejich mužští kolegové.

Někteří vojáci byli příjemní, mrkali na nás

Někteří vojáci se ale prý budou snažit být příjemní, což jedna z účastnic loňské výpravy potvrdila. "To je pravda, i když jsem viděla pouze jejich oči, protože měli masky. Někteří na nás mrkali na znamení přátelství, chtěli nás uklidnit," řekla.

Aktivisté jsou poučeni, že mohou vojákům říci, že vlečení lodě je nelegální únos, avšak nemají jim nadávat, fyzicky je napadat, pokoušet se skočit do vody, nezakládat požár, nepoužívat proti vojákům hasicí přístroje a nemít v ruce nic, co by se dalo omylem považovat za zbraň.

Nejstarší osobou na palubě bude sedmasedmdesátiletá Američanka. Devítce dalších už bylo 60, mnoho ostatních je ve věku mezi 40 a 60 lety. "Děsí mne podmínky, v jakých žijí lidé v Gaze, i to, že svět mlčí k trvající blokádě tohoto území," vysvětluje svou účast Lyn Adamsonová.