Díky jasmínové revoluci využívající hlavně sociální sítě padl režim tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího i jeho egyptského protějšku Husního Mubáraka. Protesty se ale brzy přenesly i do okolních zemí a spustili sérii revolucí, o které se stále ještě mluví jako o arabském jaru.

Právě pokračující nepokoje, které i nadále používají weby, blogy, Facebook nebo Twitter jako zdroj informací, by mohly vést k rozsáhlejší cenzuře internetu. Svoboda internetu je teď ohrožena, varuje svět šéf Googlu.

Eric Schmidt na tiskové konferenci v Irsku řekl, že některé vlády chtějí internet regulovat stejným způsobem jako to dělají s televizními stanicemi.

Uvedl také, že se bojí o své kolegy z branže. Ti se vystavují riziku, že mohou být v zemích obávajících se síly internetu kdykoli zadrženi, uvězněni a mučeni, informuje server zpravodajské stanice BBC News.

Lidé protestující proti svým vládám už od jasmínové revoluce komunikují napříč celou zemí hlavně díky sociálním sítím. Domlouvají se na místech i časech demonstrací a posílají zprávy také do zahraničí, aby dementovali zprávy, které vysílají do světa státní televize.

Schmidt je přesvědčen, že pokud se režimy teď pokusí cenzurovat internet, celou situaci to ještě zhorší. "Důvodem je, že technologie stále více prostupují všechno kolem a občané jsou více propojeni a mohou používat jazyk své země. Je to podobné jako s televizí," prohlásil Schmidt.

"Když se ve většině zemí podíváte na televizi, je regulovaná vůdci, stranickými diktátory, polovičními diktátory, nebo jak jim chcete říkat, protože síla televizního obrazu drží jejich lid v jakési skupině," vysvětluje.

Čínský Facebook

Google má problémy s cenzurou a útoky hackerů především v Číně. Zdejší komunistická vláda se snaží omezit přístup k internetu a tím i k informacím ze zahraničí. Také proto je zde hodně omezen Google a zakáz platí pro Facebook i YouTube. Všechny celosvětově oblíbené sítě ale vzápětí "nahrazuje vlastní čínskou verzí, aby lidu "originály" příliš nechyběly.

Sám Schmidt ale o konkrétních zemích mluvit nechce. Bojí se o své zaměstnance po celém světě, kde je vyhledávání přes Google ilegální. Viditelným příkladem se stal Wael Ghonim, šéf Googlu pro Egypt. Na Facebooku vyzýval k nenásilným protestům a inspirovat miliony Egypťanů, kteří se rozhodli svrhnout dlouholetého vládce. Byl dokonce zadržován policií Mubárakova režimu.

Související