Česká republika si v pravidelné zprávě amerického ministerstva zahraničí výrazně pohoršila. Americký dokument označuje Česko za "zdrojovou, tranzitní i cílovou zemi pro ženy, které jsou nuceny k prostituci" a "zdrojovou, tranzitní i cílovou zemi pro muže a ženy, kteří dělají nucenou práci". Upozorňuje zejména na případy, kdy společnosti najímající zahraniční dělníky, zabavují pracovníkům pasy, nutí je žít v nevyhovujících podmínkách a nevyplácejí jim odměnu. Takové zacházení prý postihlo nejméně stovky zahraničních dělníků.

Část viny na tom podle amerického ministerstva zahraničí nese i česká vláda, která prý tolerovala prostředí, v němž k podobným činům může docházet. Na druhé straně americká zpráva ocenila i některé způsoby, kterými se česká vláda obchodu s lidmi snaží čelit - například podpůrný program pro oběti takových činů. Z řady doporučení zdůrazňuje zpráva zejména zvýšení kontroly a regulace pracovních agentur.

Pochvala Slovensku

Slovensko americké ministerstvo zahraničí zařadilo do první skupiny zemí. Zpráva oceňuje snahu a úspěchy slovenské vlády v boji proti obchodu s lidmi, zároveň ale upozorňuje na pokračující problémy týkající se zejména romské komunity.

Zpráva analyzuje podmínky ve 184 zemích, mezi nimi i ve Spojených státech, a řadí je podle efektivnosti jejich boje proti modernímu otroctví. Podle USA žije na světě v takovém otroctví 27 milionů mužů, žen a dětí.

"Všechny země mohou a musejí udělat více. Dnes je vykořisťováno mnohem více lidských bytostí než kdykoli předtím," řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. "Jsme v rozhodující fázi tohoto boje. Pokud budeme jednat podle zákonů, které byly schváleny, a podle závazků, které jsme přijali, je to řešitelné. Pokud zvýšíme tlak na pašeráky a jejich sítě, můžeme zahájit cestu, na jejímž konci bude vykořenění moderního otroctví," dodala.

 

 

Ve výroční zprávě o pašování lidí je vyjmenováno 23 států, které neplní ani minimální mezinárodní standardy k potlačení obchodu s lidmi, jehož oběťmi jsou převážně ženy a děti. Loni bylo na tomto seznamu 13 zemí, nyní k nim přibylo Alžírsko, Středoafrická republika, Rovníková Guinea, Guinea-Bissau, Libanon, Libye, Madagaskar, Mikronésie, Turkmenistán, Venezuela a Jemen. Ze seznamu byla odstraněna jediná země, a to Dominikánská republika.

Mezi zeměmi na černé listině jsou dále například Kuba, Írán, Barma, Severní Korea, Súdán, Eritrea, Libye, Zimbabwe, Kuvajt, Saúdská Arábie nebo Papua-Nová Guinea. Dalších 41 zemí je na takzvaném čekacím seznamu a mohou na ně být uvaleny sankce, pokud se jejich výsledky nezlepší.

Ve zprávě je také jmenováno šest států, kde jsou děti využívány jako vojáci a nepodniká se tam nic pro to, aby se s těmito praktikami skoncovalo. Je to Čad, Kongo, Barma, Somálsko, Súdán a Jemen.