Venezuelský prezident Hugo Chávez navštívil Fidela Castra. Tak zněla hlavní zpráva, kterou v úterý večer vysílaly televize v obou zemích. Poselství snímků a videa, které zachycuje oba politiky ve sportovních "teplákovkách", jak se rozčilují nad novinami, je ale zcela jasné: Nebojte se, prezident Chávez je zdravý.

Fotografie i záznam z návstěvy zveřejnila kubánská a venezuelská vláda. Mají uklidnit Chávezův lid, aby se přestal o prezidentovo zdraví bát.

Oba státníci se procházeli v blíže nespecifikovaném parku, Chávez jen krátce po plánované operaci. Podle agentury Reuters nebylo bezprostředně jasné, kdy byly nahrávky a fotografie pořízeny, ale Chávez vypadal lépe než na sérii snímků, zveřejněných krátce po jeho operaci v pánevní oblasti 10. června.

Na některých fotografiích sedí venezuelský prezident naproti Castrovi a vedle něj je jeho dcera Rosa. Na dalších je šestapadesátiletý Chávez zachycen při procházce na volném prostranství, doprovázen bývalým kubánským vůdcem. Oba muži měli na sobě sportovní oblečení a na některých obrázcích se společně rozčilovali nad novinami.

Tady ho máte!

"Pro všechny, kteří spekulovali o prezidentově zdraví, tady ho máte," komentoval zveřejnění fotografií ministr pro informace venezuelské vlády Andres Izarra.

Obvykle velmi výřečný venezuelský prezident, který podstoupil před více než dvěma týdny operaci na Kubě, se po jejím absolvování nezvykle odmlčel. Vyvolal tak obavy, že by mohl být vážně nemocný.

Jak připomněla agentura AP, spojenci tohoto levicového vůdce však trvali na tom, že má vládu v zemi plně pod kontrolou a z operace se dobře zotavuje.

Kdy přesně by se mohl Chávez vrátit do Venezuely není jisté. Se svou vládou je prý v kontaktu každý den, tvrdí ministr ropného průmyslu Rafael Ramírez. jak už dříve uvedl, chtěl by doma být už na na oslavy 200. výročí nezávislosti Venezuely, které připadá na 5. července.

Díky jeho nepřítomnosti se prohlubují rozpory jak v opozici, kterou teď nic "nespojuje", tak i v samotném vedení země. "Navzdory vnějšímu zdání jednoty panuje uvnitř tvrdá debata o nástupnictví," upozornil univerzitní profesor politických věd Ángel Álvarez. Důvodem je Chávezovo oznámení, že chce příští rok opět kandidovat na prezidenta.