Delegace jihokorejské vlády a obchodníků se vrátila z jednání o dalším osudu kdysi oblíbené turistické oblasti Diamantových hor. Žádný zvrat se ale nekonal - KLDR možnou diskusi odvolala s výhrůžkami, že se pomstí za  obrázky hanobící jejího milovaného "Tatíčka Kima".

Na fotografie zveřejněné v jihokorejském listu Hangjore nejprve reagoval jeden z mluvčích Kim Čong-ilovy vlády. Podle něj se jedná "prakticky o vyhlášení války".

Severokorejská armáda později prohlásila, že vůči Soulu přijme "nemilosrdná odvetná vojenská opatření, dokud se KLDR neomluví a nápisy neodstraní".

 

Na snímcích je zachyceno, jak nad vchodem do jednoho ze stanovišť pohraničních armádních jednotek visí transparent hlásající "Vražme pušky a meče do hrudi severokorejských loutkových vojáků!"

Na stěnách budovy je pak například nápis "Rozsekáme všechny tři Kimy na kusy", který se váže k již zesnulému zakladateli vládnoucí dynastie Kim Ir-senovi, současnému vůdci i Kim Čong-unovi, jenž pravděpodobně zemi po svém otci převezme.

 

Jihokorejské ministerstvo obrany potvrdilo pravdivost zprávy s tím, že podobná opatření byla přijata, aby podpořila neústupnost jihokorejských vojáků vůči KLDR.

Severokorejci požadují možnost využívat jihorokorejské území v Diamantových horách, které není už léta využíváno. Vládní úředník, který si nepřál být jmenován, agentuře Jonhap řekl, že Soul chce především chránit zájmy investorů, kteří v oblasti mají majetek v hodnotě okolo 300 miliard wonů (přes 4,7 miliard korun).

Smrt jihokorejské turistky v Diamantových horách

Provoz rekreačního letoviska Kumgang, které spravovala jihokorejská firma a jež bylo vítaným zdrojem tvrdé měny pro Pchjongjang, se zhroutil před třemi lety, kdy byla poblíž zastřelena jihokorejská turistka. Třiapadesátiletá žena vstoupila do zakázané vojenské zóny poblíž místní pláže. Soul po incidentu přerušil turistické zájezdy do Severní Koreje, než bude věc vyšetřena.

KLDR, jež se dlouhodobě potýká s hospodářskými problémy, nedávno prohlásila, že zabaví jihokorejský majetek v letovisku, kam ročně přijížděly statisíce jihokorejských turistů a které bývalo symbolem spolupráce mezi oběma Korejemi.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení sdělilo, že dnešní diskuse ztroskotala na procedurálních neshodách a žádné další datum jednání nebylo stanoveno.

Severní a Jižní Korea zůstávají od korejské války v letech 1950 až 1953 de facto ve válečném stavu, protože konflikt skončil pouze příměřím, nikoli podpisem mírové dohody.