Popularita ruské vlády je nejnižší od nástupu Vladimira Putina do jejího čela. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění zveřejněného ve středu v Moskvě. S bilancí Putinova kabinetu je nespokojeno 52 procent dotázaných.

Zatímco v roce 2008, kdy Putin otěže vlády převzal, hodnotilo politickou kompetenci vlády pozitivně 60 procent lidí, nyní je to 46 procent.

Špatný signál pro Jednotné Rusko

Společnost Levada, která průzkum uskutečnila, vidí v jeho výsledcích znepokojivý signál pro Putinovu stranu Jednotné Rusko. Ta parlament díky velké většině snadno ovládá, její obliba je stále poměrně vysoká, ale s blížícími se prosincovými parlamentními volbami počet jejích příznivců a sympatizantů stále klesá - dnes dosahuje 53 procent.

Charisma Putina jako politického vůdce v ruské společnosti ovšem stále zabírá, podporuje ho 70 procent dotázaných. Jeho politický partner Dmitrij Medveděv, který v roce 2008 Putina vystřídal v prezidentské funkci, je na tom o 4 body hůře - v průzkumu mu vyjáddřilo podporu 66 procent dotázaných.

"Obliba vlády a Putina jako jejího předsedy není totožná," komentoval výsledky expert společnosti Levada Denis Volkov. "Dává si pozor, aby si připsal úspěchy, zatímco problémy hází na ministry," dodal.

Související