Celkem 12 absolventů práv na Západočeské univerzitě v Plzni přijde o své diplomy. V sedmi případech se jedná o titul magistr, ve třech o titul JUDr., po jednom bakaláři a Ph.D. V pátek to novinářům oznámil náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který jako zaměstnanec plzeňských práv připravoval podklady k rušení diplomů pro rektorku Ilonu Mauritzovou.

Proces rušení pochybných titulů je tak po téměř půl roce ukončen. Konkrétní jména univerzita neuvedla, na svých internetovýh stránkách zveřejní jen čísla diplomů, aby podle Korbela "existovala veřejná kontrola".

"Zatím byla podána dvě odvolání. Postoupíme je ministerstvu školství, které definitivně rozhodne. O žádné žalobě nevíme," řekl Korbel.

ZČU v pátek uvedla, že zvažuje podání trestního oznámení na bývalé vedení plzeňské právnické fakulty, za jehož éry největší polistopadová aféra v českém vysokém školství vznikla - na veřejnost se skandály s rychlostudenty, podivným přijímáním i studiem dostaly v září 2009, kdy fakultu vedli Jaroslav Zachariáš, Milan Kindl a Ivan Tomažič.

"Díky jednotlivým správním řízením disponuje ZČU dostatečným důkazním materiálem, z něhož vyplývá podezření z možného naplnění skutkové podstaty zneužití pravomoci veřejného činitele ze strany předchozích představitelů fakulty," uvedl Korbel. Poznatky bude ZČU konzultovat s právní kanceláří Tomáše Sokola a do dvou tří týdnů se rozhodne, zda oznámení podá.

"Je to jedna z možností. Budu žádat pana Sokola, aby mi poradil, jak je možné postupovat ve vztahu k bývalému vedení. Chci řešit jejich pochybení," dodal rektorka. Uvedla, že se bude chtít s bývalým vedením sejít a ukázat jim "námitky vůči jejich činnosti", k nimž se budou moci vyjádřit ještě před případným podáním trestního oznámení.

ZČU zahájila počátkem roku 2010 správní řízení v 66 případech, z toho ve dvou třetinách šlo o magistry. Většina z nich po vyzvání univerzitou důkazy o studiu doplnila.