Evropský parlament z velké části stojí za návrhem rozpočtu Evropské unie pro roky 2014 až 2020, který nedávno představila Evropská komise. Některé členské státy ale považují plánované výdaje EU v době úsporných opatření za příliš velké. Vyplynulo to z debaty europoslanců s šéfem Evropské komise José Barrosem.

Evropský parlament se mohl k navržené podobě rozpočtu v úterý vyjádřit vůbec poprvé. Samotné schvalování přijde na řadu až v příštím roce. Již nyní je ale jasné, že dosáhnout kompromisu mezi komisí, parlamentem a státy bude mimořádně složité.

Ano vlastním zdrojům

"Komise představila odvážný návrh. Ale ostatní (státy) po ní chtějí, aby plnila více evropských úkolů, přičemž jí dávají méně peněz. To nemůže fungovat," narážel šéf socialistické frakce Martin Schulz na skutečnost, že evropští politici například v lisabonské smlouvě rozšířili pravomoci EU v celé řadě oblastí, ale nechtějí je finančně podpořit.

Evropská komise se ve svém návrhu snaží hlavní zátěž financování rozpočtu přenést z členských států EU na takzvané vlastní zdroje. Navrhuje tak například zavedení celounijní daně z finančních transakcí a chce vládám sebrat i část výnosu z výběru daně z přidané hodnoty. Tento krok by měl obrátit trend posledních let, kdy příspěvky členských států tvoří čím dál větší část rozpočtu. Do 80. let minulého století tomu ovšem bylo přesně naopak a unie svůj chod financovala například z dovozních přirážek. S liberalizací světového obchodu však o tuto možnost přišla.

Zahradil je proti

K zavedení nových vlastních zdrojů v parlamentu vyzývali například poslanci z takzvané Spinelliho skupiny, jejímiž členy jsou kromě 101 zákonodárců z pěti různých politických stran i bývalí předsedové Evropské komise Jacques Delors či Romano Prodi.

Ani názor Evropského parlamentu však není jednolitý. "Proti EU daním budeme na všech frontách, a to z toho důvodu, že si je nemůžeme dovolit. Evropská unie by měla státům sloužit, a ne je ovládat. Rozpočet EU potřebuje reformu, ale měli bychom zvažovat především změnu priorit na výdajové straně," řekl novinářům již po představení návrhu nového rozpočtu český europoslanec Jan Zahradil z ODS a zároveň předseda konzervativní parlamentní frakce.

Související