Zahraniční obchod České republiky skončil v květnu přebytkem 14,4 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 3,2 miliardy Kč. Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky vývoz v květnu vzrostl o 18,2 procenta a dovoz o 17,5 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.

Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 17,8 procenta na 470,6 miliardy korun, což bylo o 61,2 miliardy Kč víc než v květnu 2008 před hospodářskou a finanční krizí, uvedl ČSÚ.

Vlivem posílení koruny vůči oběma hlavním světovým měnám rostl zahraniční obchod rychleji při přepočtu na eura a zejména na USD než obchod vyjádřený v českých korunách, upozornili statistikové.

Podle metodiky platební bilance v národním pojetí, která je založena na koncepci změny vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty, vykázala květnová obchodní bilance přebytek 1,5 miliardy korun.

Růst přebytku vykázaly v květnu podle statistiků stroje a dopravní prostředky o 8,7 miliardy korun a průmyslové spotřební zboží a polotovary a materiály shodně o jednu miliardu Kč. Naopak u surovin se přebytek snížil o 1,9 miliardy Kč a u nápojů a tabáku o 0,2 miliardy korun. Deficit se pak prohloubil u minerálních paliv o čtyři miliardy Kč, u chemických výrobků o 1,3 miliardy a u potravin a živých zvířat o 0,2 miliardy korun.

Vývoz strojů a dopravních prostředků byl meziročně vyšší o 19,6 procenta. Zvýšil se hlavně vývoz automobilů o 5,3 miliardy Kč, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 4,9 miliardy a výpočetní techniky o 4,2 miliardy Kč.

Dovoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 15,7 procenta, nejvíce vzrostl dovoz ostatních dopravních a přepravních prostředků o 2,7 miliardy Kč, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 2,5 miliardy Kč a silničních vozidel o 2,4 miliardy Kč.

Dovoz minerálních paliv se meziročně zvýšil o 29,6 procenta. Dovoz ropy meziročně vzrostl hodnotově o 6,4 procenta, v naturálním vyjádření se snížil o 15,7 procenta. Dovoz zemního plynu se zvýšil hodnotově o 26,1 procenta, naturálně o 12,1 procenta.