Start Atlantisu plánovaný na pátek ale mohlo zhatit nepříznivé počasí, které na kosmodromu na floridském Mysu Canaveral panuje.

Atlantis se měl podle původního plánu v 17:26 SELČ vydat na svou poslední vesmírnou pouť, která zároveň ukončí třicetiletou historii programu letů raketoplánů. Vše šlo podle očekávání, ale 31 sekund před startem se zdálo, že si budou astronauti muset na odlet počkat. Kvůli drobné technické závadě se start opozdil zhruba o minutu.

"Všechny tři motory jsou zažehnuté. Dva, jedna, nula a start, poslední start Atlantisu. Amerika bude na ramenou raketoplánu pokračovat ve snu," řekl komentátor televizního kanálu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). "Raketoplán Atlantis naposledy roztáhnul křídla na startu sentimentální cesty do dějin," dodal o něco později.

Poslední pohled na raketoplán stoupající k obloze si na Floridě nenechaly ujít stovky tisíc lidí.

Start raketoplánu Atlantis

Dvanáctidenní mise Atlantisu se čtyřčlennou posádkou je 135. letem raketoplánu. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dopraví zásoby na celý rok. K ukončení provozu těchto vesmírných plavidel přiměly Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zejména vysoké finanční náklady.

Podívejte se v přímém přenosu na let raketoplánu Atlantis

Watch live streaming video from spaceflightnow at livestream.com

Problémy s počasím

Během čtvrteční bouře uhodily dva blesky do blízkosti odpalovací plochy. První z nich udeřil do asi 160 metrů vzdálené vodárenské věže a druhý o několik minut později do pláže severovýchodně od Atlantisu.


Technici z bezpečnostních důvodů následně prověřili, zda výboje neporušily systémy raketoplánu. Kontrolou prošel jak samotný Atlantis, tak obří externí palivová nádrž, raketové nosiče, motory raketoplánu a pozemní podpůrné vybavení.

Misí STS-135 raketoplánu Atlantis definitivně končí program Space Shuttle. Jeho počátek ohlásil prezident Nixon 5. ledna 1972. Celkem vzniklo šest strojů. První Enterprise se používala pro zkoušky v atmosféře. Kosmickou flotilu dále tvořili Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis a Endeavour. V lednu 1986 při startu explodoval Challenger, v únoru 2003 se při návratu rozpadla Columbia.

 

Infografika
Související