Desítky tisíc lidí přišly v pondělí při příležitosti 16. výročí masakru místních Bosňáků do memoriálního komplexu Potočari u Srebrenice vzdát hold obětem války v Bosně. Na zdejším hřbitově byly pohřbeny ostatky 613 lidí, které byly nedávno nalezeny v masových hrobech.

Smuteční vzpomínkový obřad začal hymnou Bosny a Hercegoviny na hřbitově, kde je dosud pohřbeno 4524 obětí masakru. Nyní k nim přibylo 613 obětí z masových hrobů. Celkem bylo při srebrenickém masakru zabito na 8000 Bosňáků.

Kromě potomků a příbuzných obětí nechyběli ani politici, především oficiální představitelé Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, ale také Spojených států a Turecka. Všichni ve svých poselstvích vyjádřili uspokojení nad tím, že se vojenský velitel bosenských Srbů Ratko Mladić po letech skrývání nyní nachází ve vazbě v Haagu. Mladić, považovaný za jednoho z hlavních viníků srebrenické tragédie, je u Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) obžalován z genocidu, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović zdůraznil, že Srebrenica je nejhlubší rána na těle bosňáckého národa, která se nikdy nezacelí. "Loni tady byl srbský prezident Boris Tadić a slíbil, že Mladić bude zatčen. Svůj slib dodržel," řekl Izetbegović.

Letos Tadić nepřijel, ale poslal osobní poselství. Uvedl v něm, že Srbsko se chce smířit se sousedy a učiní vše, aby se "individualizovala vina za válečné zločiny" a tím aby se tato vina sejmula z národů. Dodal, že to požaduje i od ostatních zemí, a že věří v lepší vztahy na Balkáně.

Chorvatský prezident Ivo Josipović vyzval, aby se takový zločin jako srebrenický nikdy v budoucnu nezopakoval. "Ať už nikdy soused na souseda nevztáhne ruku. Musíme naše děti učit, aby milovaly a ctily ostatní bez ohledu na víru a národnost, aby byly moudřejší a silnější, než jsme byli my," řekl Josipović. Lidé se podle něj musí měřit lidskostí a svými vlastnostmi, nikoli podle svého jména.