Návrat raketoplánu Atlantis na Zem byl o jeden den odložen. Svůj poslední pobyt ve vesmíru si tak raketoplán prodlouží do 21. července, informoval manažer NASA LeRoy Cain. Tento čas bude využit především k vybalení a uspořádání dovezeného vybavení a seřízení různých systémů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Přistání raketoplánu na Mys Canaveral se 21. července uskuteční pravděpodobně v 6:00 místního času (12:00 SELČ). Předchozí termín připadal na výročí prvního přistání na Měsíci, které se uskutečnilo 20. července 1969.

V neděli se raketoplán Atlantis se čtyřčlennou posádkou spojil s ISS. Hlavním úkolem této poslední mise Atlantisu a amerických raketoplánů vůbec bylo dopravit na ISS kolem pěti tun materiálu a zásob na celý následující rok. Deset astronautů nyní stráví celý týden převážně vykládkou zásob.

Konec raketoplánů po 30 letech

Šlo o poslední spojení raketoplánu s ISS a celkově to bylo 46. spojení raketoplánu s vesmírnou stanicí.

Spojené státy končí s projektem raketoplánů po 30 letech kvůli vysokým nákladům provozu. Nahradit je mají vesmírné koráby Orion, které ale budou v provozu nejdříve v roce 2015. Do té doby budou USA a další země dopravovat své astronauty k ISS ruskými Sojuzy.

Třináctidenní mise Atlantisu je 135. letem raketoplánu. Startu posledního raketoplánu z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě přihlíželo v pátek na 750 tisíc lidí.

 

Infografika

 

Související