Obyvatelé Moravy mohou po celý čtvtek očekávat silné bouřky, které v noci zasáhly Čechy. Ojediněle je doprovodí i přívalové srážky, kroupy a silný nárazový vítr, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten vydal výstrahu pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečních šesti hodin ráno.

Noční bouře doprovázená silným větrem, která zasáhla území Čech, kácela stromy a způsobila řadu výpadků v dodávce elektrického proudu. Postiženy byly tisíce domácností, na Šumavě vyvrátila bouře doprovázená silným větrem na 15 tisíc stromů.

Stala se tak největší kalamitou od roku 2007, kdy orkán Kyrill zničil asi milion kubíků dřeva. "Jen v okolí Srní silný vítr vyvrátil 12 700 stromů, z toho 11 500 bylo smrků, zbytek buky a jedle," uvedl mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek

Spadané stromy komplikovaly na mnoha místech dopravu. Bouře přinesla také nezvykle vysoký počet blesků. Ve východních Čechách zasáhl jeden z nich šestnáctiletého mladíka, když zavíral okno, vyvázl bez zranění. Také na jihu Čech byli dva lidé zasaženi bleskem, oba byli převezeni na pozorování do nemocnice.

Další blesky způsobily řadu požárů, hořely zejména stodoly. Bouře s přívalovými dešti, větrem a kroupami se dnes a v noci očekávají na Moravě.

Předpověď počasí

Dnes přechází přes naše území studená fronta, oblačnost by měla ale postupně od západu ubývat. Odpoledne budou srážky v Čechách jen ojedinělé, na Moravě a ve Slezsku lze ale k večeru opět očekávat déšť a bouřky. Teploty dosáhnou 18 až 22 stupňů, na Moravě a ve Slezsku až 28 stupňů.

V pátek bude v Čechách oblačno až polojasno, přeháňky jen ojediněle. Na Moravě a ve Slezsku zataženo s deštěm. Teploty 19 až 23 stupňů.

Víkend: V sobotu se přehánky očekávají jen na horách, bude jasno až polojasno a teploty vystoupí až na 26 stupňů. V neděli se však znovu postupně od západu zatáhne a na většině území bude pršet, místy lze očekávat bouřky.

Příští týden: Oblačné počasí s přeháňkami i bouřkami hlásí meteorologové i na příští týden, kdy noční teploty klesnou až k 10 stupňům, zatímco denní se budou držet mezi 18 a 23 stupni.

Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák ČTK řekl, že přístroje za večer napočítaly k 60 tisícům blesků. Je to vysoké číslo i na červenec, který v Česku platí za měsíc na bouřky nejhojnější. Průměrně se za celý první prázdninový měsíc vytvoří nad územím ČR kolem 140 tisíc výbojů. Existují ale i výjimky, například červenec roku 2004 byl poměrně klidný s 64 tisíc blesků za celý měsíc.

"Šlo o nadstandardní, extrémní bouři co se týká počtu blesků," uvedl Dvořák. V době nejsilnější bouřkové aktivity jich udeřilo až 315 za minutu. Největší škody podle meteorologa napáchal silný nárazový vítr, naopak oproti původním předpokladům bylo méně přívalových srážek.

Hasiči zaznamenali 66 požárů, které způsobily škodu 2,9 milionu korun. Nikdo při nich nezemřel, tři lidé byli zraněni. Nejčastěji však požárníci vyjížděli k popadaným stromům.

Bouřka předcházející studenou frontu přišla nad Česko kolem sedmé hodiny večer přes Šumavu a střední Čechy. "Zasáhla oblast východních Čech, pak Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj," popsal Dvořák. Kolem půlnoci pak přešla nad Polsko.

Požár a popadané stromy

Hasiči sice museli vyjíždět k desítkám událostí, většinou popadaným stromům, žádná zranění ani větší škody na majetku ale nehlásí.

V Jihočeském kraji zůstává ve čtvrtek dopoledne bez proudu pět tisíc domácností na Prachaticku, Táborsku a Strakonicku. "Dodávky elektrického proudu budou postupně obnoveny během dne. V první fázi technici odstraňují spadané stromy, aby mohli provést opravy," uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Hasiči do půlnoci zasahovali u zhruba třech stovek případů. "Evakuovali dva dětské tábory u obce Bernartice a u Srlína, celkem 115 lidí," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. V souvislosti s bouří likvidovali také osm požárů, například v Malšicích na Táborsku se po úderu blesku vzňalo selské stavení. Škoda činí dva miliony korun.

Také na Vysočině hasiči zasahovali u požáru, není však jasné, zda se stodola se senem v Holubí Zhoři na Žďásko vznítila v souvislosti s bouřkou. Požár, jenž vznikl kolem 04:30, se už podařilo lokalizovat a zamezit jeho rozšíření na okolní budovy.

Bouřkou bylo nejvíce postiženo Pelhřimovsko, kde hasiči zasahovali u 24 událostí, z toho bylo 14 zásahů v Pacově a okolí. Nejčastěji hasiči odstraňovali spadlé stromy z komunikací. V Obratani - Šimpachu spadly stromy i na železniční trať.

Nad Prahu se bouřka přihnala kolem 21:00 a trvala zhruba hodinu. "Ve většině případů jsme vyjížděli k popadaným stromům a větvím na komunikace nebo nalomeným větvím, které hrozily pádem. To bylo například na Smíchově, v Motole, na Malé Straně či v Braníku," uvedla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Hasiči také odčerpávali vodu na Barrandovském mostě, v takzvané myší díře směrem na Strakonickou, v Pařížské ulici na Starém Městě, ve výtahové šachtě v Sázavské ulici na Vinohradech nebo v zatopené kotelně na Žižkově v ulici Koněvova. Příval vody zasáhl také pražské metro. "Čerpalo se v ulici Chlumecká pod tubusem metra i přímo ve stanici metra Můstek," sdělila Adamcová.

Hasiči na východě Čech zasahovali hlavně u popadaných stromů. V Černé u Bohdanče na Pardubicku zasáhl blesk šestnáctiletého mladíka, který zrovna zavíral okno. Muž vyvázl bez popálenin a jiného zranění. Bouře způsobila desítky poruch na elektrických vedeních, ráno bylo bez proudu asi 2000 domácností.