Mezinárodní banda falšovatelů kreditních karet s ústřednou v Bulharsku, dopadená za pomoci Europolu, dokázala pomocí svých výrobků zcizit z účtů přes 15 milionů eur, v přepočtu asi 366 milionů Kč.

Ze 73 zjištěných členů bandy bylo 58 dopadeno a po 15 se ještě pátrá. Oznámil to na tiskové konferenci v Sofii představitel Europolu Michael Rauschenbach.

"Celkem se jim podařilo zfalšovat přes 15.000 karet," řekl Rauschenbach, šéf odboru pro falšování peněz a karet v evropské policejní organizaci.

Původně byl objem peněz ukradených pomocí karet zfalšovaných pomocí speciálních "čteček" na bankomatech či různých platebních terminálech (takzvaný skimming) odhadován mnohem výše. Zatím se však podařilo prokázat jen uvedených 15 milionů eur.

Údajní členové bandy byli během uplynulých dní zadrženi v Bulharsku, Německu, Španělsku, Itálii, Polsku a USA. Jen v Bulharsku jich z toho bylo zatčeno 50. Kvůli zatýkání v USA spolupracoval Europol také s americkými vyšetřujícími orgány, uvedla agentura DPA.

Karty se falšují i v Čechách

Kopírování platebních karet se nevyhýbá ani Česku. Loni bylo podle únorových dat představitelů Sdružení pro bankovní karty zaznamenáno 85 případů.

Skimming je založen na tom, že jsou lidem pomocí nějakého speciálního zařízení kopírovány karty při vybírání peněz v bankomatech či při placení v platebních terminálech. V letních měsících loni pak v Česku došlo i k několika případům zadržení hotovosti speciálním zařízením při transakci na bankomatu.

Jak vás mohou okrást u bankomatu? Třeba pomocí mobilu a falešné žáby
Ilustrační foto - skimming