Švýcarská vláda rozhodla snížit počet konzulátů v zahraničí. Šestadvacet úřadů, které fungují v Evropě, v Karibské oblasti a v jižní Africe, bude přeskupeno do osmi regionálních center.

Zrušen bude mezi jinými i konzulát v Praze, jehož úkoly by propříště mělo plnit vídeňské středisko, informoval švýcarský zpravodajský server swissinfo. Švýcarské velvyslanectví v Praze dnes ČTK sdělilo, že k chystaným opatřením zatím nemůže poskytnout oficiální vyjádření, ale že o změnách bylo informováno.

Rušení švýcarských konzulátů má především finanční důvody a postihne i další evropské metropole jako Kodaň, Helsinky, Oslo, Brusel, Lucemburk, Budapešť a Sofii. Podle švýcarského státního rozhlasu nebyli konzulové v jednotlivých zemích o změnách předem zpraveni a kroky vlády mnohé rozhořčily, stejně tak jako švýcarské občany žijící v cizině.

Švýcarské ministerstvo zahraničí uvedlo, že dopady restrukturalizace na švýcarské zaměstnance budou minimální, čímž naznačilo, že propouštění se bude týkat především místního personálu.

Nuda v Bratislavě

Švýcarská prezidentka a ministryně zahraničí Micheline Calmyová-Reyová tento týden v Bernu rovněž slíbila, že budou zavedena "kompenzační opatření" ke zmírnění dopadů uzavírání konzulátů.

Nutnost rušení konzulátů ministerstvo zdůvodňuje potřebou efektivnějšího využívání omezených zdrojů. V některých zemích podle švýcarské diplomacie neměl konzulát takřka žádnou práci. Jako příklad je uváděna Bratislava, kde švýcarský konzulát vydal v roce 2009 údajně pouze 42 pasů a tři víza. V srpnu 2010 proto přestal fungovat a jeho povinnosti převzalo regionální centrum ve Vídni.

Vídeňské konzulární středisko by podle internetových zdrojů mělo podobně od 4. října letošního roku nahradit švýcarské konzuláty v České republice, Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku.

Na druhou stranu jsou země, kde chce Bern nově konzuláty zřídit. Jedná se o Rusko, Čínu či bývalé sovětské republiky, kam jezdí stále větší množství Švýcarů a kde má Švýcarsko rostoucí ekonomické zájmy.

Poslanec Carlo Sommaruga v rozhovoru pro švýcarský rozhlas vysvětlil, že pokud pravicový parlament neuvolní více finančních prostředků na diplomatickou síť, bude nutné hustotu zastupitelských úřadů v jedné oblasti snížit, aby mohla být zvýšena v oblasti jiné.

"Samozřejmě musíme být přítomni v Evropě, ale musíme být přítomni také v zemích, kam Švýcaři nově jezdí: v Rusku, v Číně, ve všech bývalých sovětských republikách. Chceme-li obojí, musíme mít na obojí peníze," prohlásil Sommaruga.

Související