V Česku porodila dítě první žena s transplantovaným srdcem. Těhotenství ale nebylo plánované.

Třicetiletá Petra Schánilcová ze Strakonic se původně bála komplikací. Na celém světě totiž porodila dítě asi jen stovka žen s novým srdcem.

Paní Petra se od dvanácti let léčí s kardiomyopatií, při níž postupně přestává srdce fungovat. Pro transplantaci srdce, kterou jí před 2,5 rokem provedli v pražském IKEMu, se rozhodla i proto, že chtěla mít děti.

Když jí ale potom její ošetřující lékařka vysvětlila, jaká rizika jsou s těhotenstvím po transplantaci spojená, rozhodli se s přítelem, že dítě spíše adoptují.

Před devíti měsíci ale neplánovaně otěhotněla. „Nechali jsme tomu volný průběh. Řekli jsme si, že to tak asi má být,“ říká maminka týdenní Lucie, která při narození vážila 2 580 gramů a měřila 44 centimetrů.

Nesnášela léky. To pomohlo

V těhotenství neměla žádné výrazné problémy. A také porod císařským řezem, proběhl na gynekologicko-porodnické klinice U Apolináře bez komplikací.

Paní Petře paradoxně pomohlo, že špatně snášela léky, které se běžně po transplantaci srdce užívají a které mohou poškodit plod.

„Ona tyto léky brát nemohla a tak jedna komplikace odpadla, nemuseli jsme příliš měnit léčbu,“ řekla její ošetřující lékařka Markéta Hegarová z pražského IKEMu.

„Během těhotenství jsem si rizika nepřipouštěla. Teď jsem šťastná, ale nevím, jestli bych do toho šla znovu,“ dodala Petra.

Netroufá si prý ani jiným ženám ve stejné situaci mateřství doporučovat. „Nevím, jestli bude vše v pořádku,“ připouští.

Podobný osud jako ona má na světě asi stovka žen. V Česku je ale zatím jediná. Další žena po transplantaci srdce ale již ale o těhotenství vážně uvažuje a konzultuje ho s lékaři.

Porodnice U Apolináře má na svém kontě i další prvenství v porodech žen s transplantovanými orgány. V únoru 2003 zde porodila dceru žena s transplantovanou slinivkou břišní a ledvinou. Stala se tehdy jednou z deseti žen na světě, které po tomto typu transplantace úspěšně porodily.

V říjnu 2002 poprvé v ČR porodila U Apolináře žena po transplantaci jater dceru bez chirurgického zásahu lékařů. Vůbec první porod ženě po transplantaci jater, ovšem za pomoci císařského řezu, provedli lékaři v listopadu 2000 v Brně, narodil se chlapec.

Ženám po transplantaci lékaři těhotenství tehdy nedoporučovali vzhledem k užívání léků na potlačení imunity. Ty sice umožňují tělu přijmout cizí orgán, ale také způsobují to, že pacientky hůře přicházejí do jiného stavu. Je i určité riziko poškození plodu.