Ruský premiér Vladimir Putin nedostane prestižní německou cenu Quadriga, kterou měl původně obdržet 3. října. Sdružení, které ocenění předává, se rozhodlo ho letos neudělit kvůli vlně kritiky vyvolané výběrem kontroverzního ruského politika.

Bývalý český prezident Václav Havel podle německého tisku dokonce pohrozil, že svou cenu z roku 2009 vrátí, pokud ji Putin získá.

Informace v sobotu zveřejnilo několik německých serverů. Kvůli nesouhlasu ji už vrátil loňský laureát, dánský umělec Olafur Eliasson.

Občanské sdružení Werkstatt Deutschland v prohlášení podle agentury DPA uvedlo, že je "zaraženo masivní kritikou v médiích a části politiků". Těm, kterých se dotkla, se organizace omluvila a vzhledem k "narůstajícímu neúnosnému tlaku a hrozbě další eskalace" je požádala o pochopení rozhodnutí letošní udělení ceny odvolat.

"Respektujeme rozhodnutí této organizace, nemá to nic společného s rusko-německými vztahy," reagoval na krok sdružení podle agentury AFP Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Skandál okolo ceny hrozil vrhnout stín na dvoudenní schůzku kancléřky Angely Merkelové s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, která začíná v pondělí v Hannoveru.

Vrácení ceny nezvažoval jen Havel

Web Deutsche Welle s odvoláním na nejčtenější nedělník v zemi, Bild am Sonntag, napsal, že bývalý český prezident ultimativně vyzval porotu této ceny, aby její udělení Putinovi ještě přehodnotilo.

"Prezidenta Havla toto rozhodnutím (ocenit Putina) udivilo. Je jím překvapen a zklamán," citoval tento týden společenský magazín SuperIllu vyjádření Havlovy mluvčí.

Vrácení ceny spolu s Havlem zvažoval i druhý český nositel, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, napsaly Lidové noviny. Pánek řekl už v týdnu pro německá média, že se rozhodně nechce vidět v jedné řadě s Putinem. Podle informací Lidových novin oba čeští laureáti nejspíš porotě napíší otevřený dopis.

Cena Quadriga je od roku 2003 udělována občanským sdružením Werkstatt v den výročí sjednocení Německa třetího října. Dostávají ji osobnosti, které projevily občanskou odvahu nebo svým působením prokázaly průkopnického ducha. V minulosti ji získal například bývalý německý kancléř Helmut Kohl, afghánský prezident Hamíd Karzáí nebo právě náš bývalý prezident Václav Havel.